به گزارش افکارنیوز،

ابراهیم الجعفری وزیر امور خارجه عراق سه شنبه در کویت خاطر نشان کرد تروریسم در عراق به کشته شدن بیش از هجده هزار نفر،  زخمی شدن سی و شش هزار نفر دیگر و آواره و بی سرپناه شدن پنج میلون نفر در عراق انجامیده است و وحدت و یکپارچگی عراقی‌ها ضد داعش تروریست عنصر مهمی در تحقق پیروزی عراق بر تروریست‌ها بوده است.

ابراهیم الجعفری که در نشست ائتلاف بین المللی ضد داعش در  کویت سخنرانی می‌کرد، افزود واکنش عراقی‌ها در برابر تروریسم، واکنش ملی عالی در دو سطح سیاسی و نظامی بود.

وزیر خارجه عراق در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به شمار کشته‌ها و زخمی‌ها در عراق در نتیجه حملات و عملیات تروریست‌های داعش در مناطق و شهر‌های مختلف عراق تصریح کرد موصل، صلاح الدین، الانبار و دیگر مناطق عراق از جمله مناطقی هستند که بیشترین خسارت و تلفات انسانی را در نتیجه حملات تروریست‌های داعش متحمل شده‌اند و علاوه بر این تاسیسات دولتی و اماکن عمومی به شکل گسترده و شدیدی خسارت دیده اند. این امر سبب شده است که برای بازسازی و نوسازی تاسیسات دولتی دستکم سی و شش میلیون دلار و بخش مسکن هم پانزده میلیون دلار بودجه نیاز باشد.

ابراهیم الجعفری در بخش دیگری از سخنرانی خود گفت: بیش از نود درصد نینوا که دومین شهر بزرگ عراق است ویران شده است و حجم خسارت‌های وارده به نینوا بیش از هشتاد و شش میلیارد و دو میلیون دلار است.

او افزود: تروریسم به معنی ویرانی و به هدر رفتن ثروت‌ها، خون‌ها، عزت و کرامت است بنابراین نیاز است که معادلاتی جدی و حقیقی برای مقابله با این خطر تدوین و اجرا کنیم. تروریسم مانند بیماری واگیر وبایی است که به مناطق بسیاری از جهان گسترش یافته است.

وزیر خارجه عراق در پایان سخنانش گفت: درست است پیروزی که بر تروریسم در عراق به دست آمد در سرزمین عراق بوده و بازو‌های عراقی آن را تحقق بخشیدند و خون‌های عراقی بسیاری به خاطر آن ریخته شده اما این پیروزی، نشان دهنده اراده و خواست همه شماست و امیدواریم که همه کشور‌های جهان در مرحله بازسازی و سازندگی و نوسازی شهرهایش که توسط گروه تروریستی داعش ویران شده است، در کنار عراق قرار بگیرند.