به گزارش افکارنیوز،

 به نقل از راشا تودی، گزارش‌ها حاکی است دولت سوریه درخواست گروه‌های کُرد در عفرین مبنی بر استقرار ارتش سوریه در این منطقه برای مقابله با حمله نظامی ارتش ترکیه به آن را رد کرده است. گفته می‌شود دلیل این مسئله سر باز زدن گروه‌های کُرد از کنار گذاشتن تسلیحاتشان بوده است.

خبرنگار بخش عربی راشا تودی در سوریه به نقل از یک منبع نظامی گزارش داد توافق پیشنهادی میان مقامات سوریه و نظامیان کُرد، که از دمشق درخواست کرده بودند علیه حمله ترکیه به عفرین از آن‌ها حمایت نظامی کند، در پی خودداری نیروهای کُرد از انجام پیش‌شرط دولت سوریه، لغو شد.

این منبع اعلام کرد پس از آن‌ که گروه ی پ گ درخواست مقامات سوریه مبنی بر تحویل دادن تسلیحاتشان به ارتش این کشور را رد کردند، پیش از حصول هرگونه توافق، مذاکرات در این‌باره متوقف شد.

خبرگزاری المصدر نیوز لبنان نیز نوشت: «بر اساس گزارش‌های به دست رسیده از حلب»، این توافق که می‌توانست نقطه مهمی در این درگیری‌ها باشد، به این دلیل که کُردها از کنار گذاشتن تسلیحات خود که برای مقابله با حملات ترکیه از آن‌ها استفاده می‌کنند خودداری کردند، حاصل نشد.

برخی از گزارش‌های ضد و نقیض دیگر نیز ادعا می‌کنند این توافق به دست آمده بود. با این حال، این گزارش‌ها جزئیات کافی درباره این ادعا را اعلام نکرده اند. روز پنجشنبه، شبکه تلویزیونی المیادین گزارش داد منابعی تایید کرده اند ارتش سوریه توافق کرده است برای مقابله با حمله ترکیه وارد عفرین شود. خبرگزاری اسپوتنیک نیز به نقل از یک منبع که به نظر می‌رسد این گزارش‌ها را تایید می‌کرد اعلام کرد نیروهای سوریه قرار است در «چند روز آینده» وارد منطقه مرزی با ترکیه شوند. با این حال، دمشق همچنان این گزارش‌ها را تایید نکرده است. روز چهارشنبه، فیصل مقداد، معاون وزیر خارجه سوریه از ساکنان کُرد و عرب ساکن در منطقه عفرین درخواست کرد برای مقابله با اقدام خصمانه ترکیه، با یکدیگر همکاری کنند. وی عفرین را «بخشی جدایی ناپذیر از جمهوری عربی سوریه» خواند.

خبرگزاری سانا به نقل از مقداد نوشت: «ما بار دیگر اعلام می‌کنیم که ارتش عربی سوریه از هر ذره خاک این کشور دفاع خواهد کرد و سوریه همانگونه که در تمام طول تاریخ متحد بوده است، اتحاد خود را به دست خواهد آورد.»

شایعات مبنی بر احتمال ورود نیروهای دمشق به عفرین هنگامی قوت گرفت که یک فرمانده ی پ گ روز شنبه گفت نیروهای کُرد «مشکلی با ورود ارتش سوریه برای دفاع از عفرین و مرز این کشور در برابر اشغالگری ترکیه ندارند.»

در ماه ژانویه، نیروهای کُرد مستقر در عفرین از دمشق درخواست کرده بودند برای «دفاع از مرزها در برابر ترکیه» نیروهای خود را به این منطقه واقع در شمال سوریه ارسال کند. آن‌ها همچنین اعلام کردند به تمامیت ارضی سوریه پایبندند و نیز، عملیات ترکیه در سوریه که «عملیات شاخه زیتون» نام گرفته است، با حق حاکمیت سوریه در تناقض است.

عملیات ترکیه در عفرین که از روز 20 ژانویه در حال انجام است، تنش‌هایی در روابط میان آنکارا و متحد اصلی این کشور در ناتو، آمریکا، ایجاد کرده است. ترکیه درخواست کرده است آمریکا به حمایت خود از گروه موسوم به نیروهای دموکراتیک سوریه که ی پ گ بخشی مهم در آن است، پایان دهد. دولت ترکیه ی پ گ را شاخه‌ای از گروه پ ک ک می‌داند که آن را گروهی تروریستی می‌شمارد.