به گزارش فارس، نيروي دريايي ايران روز شنبه، رزمايش گسترده و ۱۰ روزه دريايي را با رمز "ولايت ۹۰" آغاز کرد. اين رزمايش از شرق تنگه هرمز تا خليج عدن را دربر ميگيرد.

روزنامه روسیه‌ای " نزاویسیمایا گازتا " روز سه شنبه(۶ دی، ۲۷ دسامبر) گزارش داد تصمیم ایران برای بستن تنگه هرمز می‌تواند به طور اساسی چشم انداز صادرات نفت را در معرض خطر قرار دهد.

این روزنامه افزود، هدف اصلی نیروی دریایی ایران از انجام رزمایش ولایت ۹۰، تمرین بستن تنگه هرمز که خلیج فارس را به دریای عمان متصل می‌کند، در مواقعی که ضروری می‌داند، است.

در ادامه گزارش این روزنامه آمده است بسته شدن تنگه هرمز باعثافزایش قیمت نفت می‌شود؛ بنابراین، قدرت‌های بزرگ جهان گزینه‌ای جز دخالت برای حل و فصل این موضوع نخواهند داشت.

نزاویسیمایا گازتا همچنین نوشت، کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس اعلام کرده‌اند برای مقابله با ایران اقدام خواهند کرد.

این روزنامه به نقل از دریادار حبیب الله سیاری فرمانده نیروی دریایی ایران نوشت، به محض دریافت فرمان، نیروهای ما قادر هستند عملیات برای بستن تنگه هرمز ر ا اجرا کنند.

بر پایه این گزارش، ایران همواره هشدار داده است در صورت حمله نظامی به این کشور، برای حفاظت از حق حاکمیت خود در انجام اقدامات ضروری که یکی از آن‌ها بستن تنگه راهبردی هرمز است، تردید نخواهد کرد.

گفته می‌شود، بسته شدن احتمالی آبراهه هرمز عواقبی جدی برای اقتصاد جهان خواهد داشت چرا که این عمل به شدت محموله‌های نفت خام، مواد نفتی و گاز طبیعی(در بازار جهانی) را کاهش می‌دهد.

این روزنامه روسیه‌ای، در ادامه گزارش خود آورده است: نیروهای دریایی ایران در این رزمایش ۱۰ روزه، جدیدترین زیردریایی‌ها، موشک‌های ضد کشتی و اژدرهای مستقر در ساحل خود را آزمایش می‌کند.

بر اساس این گزارش، ایران این رزمایش دریایی را بعد از آخرین گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی و افزایش تنش‌ بین ایران و غرب ترتیب داده است.

کارشناسان روسیه‌ای معتقدند هرگونه تلاش برای بستن تنگه هرمز، " اعلام جنگ " به کشورهای حاشیه خلیج فارس خواهد بود که توان نظامی خود را تقویت کرده‌اند.

این روزنامه نوشت، کشورهای عربی صادر کننده نفت به دنبال روش‌های جایگزین انتقال نفت و همچنین ایجاد یک ائتلاف نظامی هستند.

گفتنی است، امریکا و رژیم اسرائیل همچنان با دستاویز قرار دادن اتهام ادعایی خود مبنی بر این که برنامه هسته‌ای ایران ممکن است بعد نظامی داشته باشد، این کشور را با " گزینه " حمله نظامی تهدید می­کنند.

تهران ضمن رد اين اتهامات ميگويد، به عنوان يکي از امضا کنندگان پيمان منع گسترش سلاحهاي هستهاي (انپيتي) و يکي از اعضاي آژانس بين المللي انرژي اتمي حق توسعه و دستيابي به فناوري صلح آميز هستهاي را دارد.