به گزارش افکارنیوز،

دنیس بلر، فرمانده بازنشسته ارتش آمریکا گفت اگر کره شمالی، آمریکا یا متحدانش در منطقه را مورد حمله قرار دهد، واشنگتن باید آماده واکنش نظامی باشد. با این حال او تاکید کرد آمریکا نباید آغاز‌گر حمله باشد؛ زیرا این کار خطر بالای را به همراه دارد و پیامدهای آن غیرقابل پیش‌بینی است.

مدیر سابق اطلاعات ملی آمریکا از سال 2009 تا اواسط سال 2010، درباره سخت بودن انهدام تسلیحات اتمی کره شمالی هشدار داد و گفت: با توجه به دشواری‌های به دست آوردن اطلاعات درباره کره شمالی، فکر نمی‌کنم که حمله مشترک از سوی کره‌ جنوبی و آمریکا علیه پیونگ یانگ آنطور که باید بتواند ظرفیت‌های اتمی آنها و تسلیحات هسته‌ای کره شمالی را از بین ببرد، بلکه یک حس خصمانه نسبت به آمریکا از جانب کره شمالی برجای می‌ماند.

بیلر همچنین به گاردین گفت اگر دولت کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی حس کند خطر حمله کشورش را تهدید می‌کند، تنش در منطقه افزایش می‌یابد.

این مقام ارشد سابق ارتش آمریکا در ادامه تاکید کرد: اگر چه ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا تمایل دارد تا اقداماتش غیر قابل پیش‌بینی به نظر برسد، هرگونه اقدام علیه کره شمالی بیش از آنکه پیش بینی می‌شود، خطرناک است. ما قدرتمندتر هستیم و باید قدرت خود را حفظ کنیم. به نظرم این اقدامی امن‌تر برای ما خواهد بود. صحبت‌های از این دست که ما باید حملات گیج‌کننده و غیر قابل پیش‌بینی داشته باشیم درباره کشوری مانند کره شمالی نمی‌تواند صادق باشد.

گمانه‌زنی‌ها درباره حمله‌ موسوم به بینی خونین ماه گذشته میلادی زمانی قوت گرفت که ویکتور چا، استاد دانشگاه جورج تاون برای تصدی پست سفیری آمریکا در کره‌ جنوبی کنار گذاشته شد. وی گفته بود که برخی از مقام‌های دولت واشنگتن پیشنهاد یک حمله گیج کننده را با هدف نشان دادن قدرت آمریکا داده‌اند، اما وی درباره طرح آغاز یک جنگ گسترده به آنها هشدار داده بود.