به گزارش هموطن آنلاین، نتایج بررسیهای پژوهشگران آمریکایی و فرانسوی نشان می دهد که ۱۰ درصد از آمریکاییها از طریق سرویسهای ویدیو چت، کریسمس را در کنار خانواده خود جشن می گیرند.

محققان دانشگاه استنفورد با همکاری دانشگاه سوربون پاریس به بررسی نقش فناوری در برگزاری جشنهای کریسمس در میان خانواده های آمریکایی پرداختند و نشان دادند که سرویسهای " اسکایپ "، " گوگل تاک " و " فیس تایم " اپل در کنار سایر فناوریهای ارتباطات مستقیم ویدیویی موجب شده اند که خانواده ها از راه اینترنت کریسمس را درکنار هم باشند.

برپایه این بررسیها، این فناوریها به ویژه در شرایطی که خانواده ها درگیر مشکلات اقتصادی هستند و قادر به پرداخت هزینه های سفر نیستند و یا به دلیل شرایط فیزیکی، بیماری و یا بالا بودن سن امکان مسافرت در زمستان برای آنها سخت است مفید به نظر می رسند و در میان تمام این برنامه ها " اسکایپ " برای برقراری ارتباطات خانوادگی بیشترین استفاده را دارد.
از بین ۳۰۰ میلیون تماس روزانه ای که هر روز در دنیا تنها از طریق اسکایپ انجام می دهد ۳۰ میلیون تماس برای کریسمس و تنها در آمریکا است.
در شب کریسمس ۱۰ درصد شهروندان آمریکایی تبریکات خود را " چهره به چهره " و " رو در رو " انجام می دهند بدون اینکه یکدیگر را ملاقات کنند. نه تنها پیامهای تبریک عید بلکه شام و ناهار کریسمس نیز می تواند به روشی مجازی برگزار شود.

به گفته این محققان، تنبلی، هزینه ها، استرس و خاطرات تلخ سفرهای گذشته از جمله مهمترین علل استقبال از ویدیوچتها است.