به گزارش ايسنا، خبرگزاري فرانسه از بغداد گزارش داد، منابع سياسي ارشد در بغداد و منطقه خودمختار کردستان عراق مدعي شدند به خاطر ورود عراق به بحران سياسي به علت اتهامات موجود عليه طارق الهاشمي، نمايندگان احزاب متعدد با مقامات عاليرتبه در تهران رايزني داشتهاند.

الهاشمی در حال حاضر در کردستان عراق به سر می‌برد.

یکی از مقامات نزدیک به نوری المالکی نخست‌وزیر عراق که به شرط فاش نشدن نامش با خبرگزاری فرانسه صحبت کرد، گفت: «احزاب عراقی مشغول تماس با ایران هستند تا درباره موضوع هاشمی میانجی‌گری کند.»

سه منبع سیاسی کرد نزدیک به احزابی که شامل ائتلاف حاکم کردها هستند، ادعا کردند که هیاتی عالی‌رتبه از ایران در روزهای اخیر با مسعود بارزانی رییس منطقه خودمختار کردستان و جلال طالبانی رییس‌جمهور عراق دیدار داشته تا درباره حکم جلب الهاشمی مذاکره کنند.

سفارت ایران در بغداد پاسخی به تلاش‌های خبرگزاری فرانسه برای اظهارنظر در این‌باره نداد.

بحران سیاسی عراق که حالا به هفته دوم وارد شده، ناشی از اتهامی است که مقامات به هاشمی در این خصوص وارد کرده‌اند که جوخه مرگ راه انداخته و المالکی هم صالح المطلک، معاون خود را به این خاطر که نخست وزیر را دیکتاتوری «بدتر از صدام» خواند، کنار گذاشت.

آمریکا خواستار گفت‌وگو شده، اما الهاشمی و المطلک که از حمایت بلوک عراقیه برخوردارند، مجلس و کابینه را تحریم کرده و حزب وفادار به مقتدی صدر از انحلال مجلس و برگزاری انتخابات زودهنگام حمایت کرده است.

عراقيه و صدريها دو حزبي هستند که در دولت وحدت ملي مالکي حضور دارند و هر يک از آنها چند وزير را به کابينه فرستادهاند.