به گزارش افکارنیوز،

نتایج تحقیقات انجام شده در خصوص کمین مرگبار در منطقه تونگو تونگو واقع در کشور نیجر علیه نیرو‌های آمریکایی در سال ۲۰۱۷ نشان می‌دهد اشتباه یک فرمانده نیرو‌های آمریکایی، که به سربازان این کشور دستور داده است خارج از حوزه ماموریت خود دست به اقدام بزنند، به مجموعه‌ای از حوادث منجر به مرگ چهار سرباز آمریکایی و پنج سرباز اهل نیجر منجر شد.

در گزارش بررسی علل مرگ سربازان آمریکایی، که بدست مرکز فرماندهی نیرو‌های آمریکایی در آفریقا (آفریکام) تهیه شده و در روزنامه نیویورک‌تایمز منتشر شده، آمده است این عملیات در ابتدا یک عملیات با خطر کم دسته‌بندی شده بود؛ چرا که نیرو‌های آمریکایی در نیجر مجاز به دست زدن به اقداماتی که گمان می‌رود به احتمال درگیری با دشمن بینجامد، نیستند.

مرگ این سربازان باعث ایجاد تنش‌های زیادی در واشنگتن شد و حتی برخی مقامات ارشد سیاسی امریکا از حضور نیرو‌های این کشور در نیجر اظهار بی‌خبری کردند. لیندزی گراهام، سناتور جمهوری‌خواه ایالت کارولینای جنوبی، در آن زمان گفت: «من اصلا نمی‌دانستم آمریکا هزار سرباز در نیجر دارد. این جنگی بی پایان است که محدودیت زمانی یا جغرافیایی ندارد. ما نمایندگان کنگره نمی‌دانیم از لحاظ نظامی در دنیا کجا قرار داریم و چه کاری انجام می‌دهیم.»