به گزارش افکارنیوز،

 پس از یک ماه درگیری نظامی ترکیه در شهر عفرین در شمال سوریه موسوم به «شاخه زیتون»، پس از آنکه خبر رسید میان دولت سوریه و کردهای این کشور بر سر استقرار نیرو در عفرین توافق حاصل شده، رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهوری ترکیه هشداری تهدید‌آمیز علیه اقدام طبیعی یک کشور برای حمایت از تمامیت ارضی‌اش داد تا بهت و حیرت ناظران را دوچندان کند. اوهمچنین دیپلماسی فعالی به راه انداخت تا مانع ورود ارتش سوریه به عفرین شود.

با وجود تهدیدها و مذاکرات ترکیه عصر دیروز اولین گروه از نیروهای مردمی سوریه وارد شهر عفرین شدند.

به گزارش «ایران» به نقل از شبکه خبری سی‌.ان‌.ان، سخنگوی دولت اردوغان به سخنگوی دولت بشاراسد همتای سوری‌اش هشدار داد، دولت سوریه باید از ورود به عفرین خودداری کند. بکیر بوزداغ، سخنگوی دولت ترکیه، گزارش خبرگزاری دولتی سوریه که این خبر را منتشر کرده بود، «تأیید نشده و غیرواقعی» و ناشی از تبلیغات سیاسی کردها دانست اما اضافه کرد که «هرگونه تصمیم دولت سوریه که به موجب آن نیروهای خود را روانه عفرین کند تا از نیروهای کرد و سازمان‌های تروریستی حمایت کند، با عواقب خطرناکی برای منطقه روبه‌رو خواهد شد». بوزداغ در ادامه سخنانش گفت: «ما به حملات هوایی و زمینی خود علیه یگان‌های مدافع خلق کردهای سوریه آنقدر ادامه می‌دهیم تا مطمئن شویم که حتی یک تروریست هم در این منطقه وجود ندارد». در همین حال، ترکیه مسیرهای عبور نیروهای مردمی سوریه را گلوله باران کرد تا مراتب مخالفت خود را با ورود آنها به شهر عفرین نشان بدهد. همچنین رئیس‌جمهوری ترکیه مدعی شد، ظرف مدت کوتاهی نیروهای این کشور، شهر عفرین سوریه را محاصره خواهند کرد. او افزود: «ظرف روزهای آتی، پیشروی‌های زمینی نیروهای ما در عفرین با سرعت بیشتری انجام خواهد شد. ما با کسانی که امنیت‌مان را چه در داخل و چه در خارج از مرزهایمان تهدید می‌کنند، با نهایت قوا مبارزه خواهیم کرد.»

پیش از این خبرگزاری سانا متعلق به دولت سوریه اعلام کرد که براساس توافق حاصل شده میان دولت سوریه و نیروهای کرد این کشور، گروه نیروهای مردمی که مستقیم زیر نظر ارتش سوریه آموزش نظامی‌ دیده‌اند، برای مقابله با نیروهای ترکیه وارد عفرین می‌شوند.