به گزارش افکارنیوز،

یکی از این منابع آگاه که خواست نامش فاش نشود، گفت که با توجه به برنامه‌های بودجه، تولید و خرید حدود 25 جنگنده در دستور کار قرار گرفته. با این حال هنوز خرید 20 جنگنده قطعی شده است.

این منابع افزودند: ژاپن با خرید مستقیم جنگنده‌ها از آمریکا که ارزش هر یک از آنها برابر با 100 میلیون دلار است، به ازای هر کدام 30 میلیون دلار سود خواهد کرد.

این خرید به سفارش اولیه خرید 42 جنگنده اف – 35 اضافه خواهد شد؛ 42 جنگنده‌ای که قرار است با مونتاژ و بررسی نهایی در ژاپن توسط صنایع سنگین میتسوبیشی که اصلی‌تریم مقاطعه‌کار دفاعی این کشور است، به خدمت ناوگان هوایی ژاپن درآیند.

همزمان که چین جنگنده‌های پیشرفته تری را همچون جنگنده‌های رادارگریز وارد بازی می‌کند و کره شمالی برنامه‌های موشک بالستیک و تسلیحات اتمی خود را پیش می‌برد، خرید جنگنده‌های اف – 35 اضافی، تکیه ژاپن به تکنولوژی نظامی آمریکا را بیشتر می‌کند تا توکیو بتواند نسبت به دشمنان بالقوه‌اش در آسیای شرقی مزیت‌هایی داشته باشد.

برنامه‌ریزان نظامی ژاپن همچنین خرید جنگنده‌های اف – 35 بی با قابلیت نشست و برخاست عمودی را نیز در نظر دارند. این مدل‌ها می‌توانند از جزایر کوچک در حومه دریای چین شرقی و یا کشتی‌ها از جمله ناوهای اینرومو به پرواز درآیند.

وزارت دفاع ژاپن تا پایان سال جاری میلادی دو گزارش دفاعی منتشر خواهد کرد که اهداف امنیتی و برنامه‌های تدارکات نظامی ژاپن طی پنج سال آتی که از آوریل سال 2019 میلادی آغاز می‌شود را مطرح خواهد کرد.