به گزارش افکارنیوز،

اواسط ماه ژانویه یک پیام هشدار حمله موشک بالستیک به ایالت هاوایی «به طور اشتباه» به شهروندان این ایالت ارسال شد. در متن این پیام آمده بود: «هشدار فوری تهدید موشک بالستیک در مسیر هاوایی. فورا به پناهگاه بروید. این یک مانور نیست».

با انتشار این پیام بسیاری از شهروندان هاوایی با پیش زمینه ای که از برنامه های موشکی و هسته ای کره شمالی داشتند، به خداحافظی با عزیزان خود پرداختند. برخی نیز به واسطه اطلاعات جزئی درباره پناهگاه ها در مکان های امن مستقر شدند و عده ای به دلیل نبود آموزش در مکان هایی همچون فاضلاب ها پناه گرفته بودند. سی و هشت دقیقه بعد پیامی با موضوع دروغین بودن این هشدار منتشر شد.

پس از آن فرماندار هاوایی اعلام کرد یکی از کارمندان امور اضطراری ایالت دکمه هشدار را به اشتباه فشار داده است.

این اقدام اشتباه مرکز امور اضطراری ایالت هاوایی موجب ایجاد موجی از رعب و وحشت در میان بیش از یک میلیون شهروند هاوایی شد. آزمایش این سامانه هشدار در ماه نوامبر سال 2017 آغاز شد و مردم این ایالت در مورد آنچه باید هنگام حمله موشکی انجام می دادند اطلاع چندانی نداشتند. بخش های پاسخ و بازیابی سیستم چندان توسعه یافته نیست و فاقد جزئیات ضروری در خصوص هماهنگی هنگام حمله موشکی و مکان های پناه گرفتن  شهروندان است.

اوایل ماه جاری میلادی نیز کارمند خطاکار مرکز امور اضطراری هاوایی اعلام کرد  100 درصد در خصوص حمله موشکی مطمئن بوده است. این موضوع پس از بررسی تکذیب شد. با این حال، ادعای کارمند خطاکار نشان می دهد، ایالت هاوایی نه تنها برای حمله های موشکی آمادگی ندارد بلکه حضور نیروی کار غیرمتخصص در مرکز امور اضطراری می تواند باعث ایجاد هرج و مرج در میان شهروندان شود.

در نهایت، عدم آموزش شهروندان حین حمله موشک های بالستیک و ایجاد هرج و مرج، نشان می دهد، این ایالت آمریکا آماده مواجهه با حمله های موشکی نیست.

کره شمالی پس از آزمایش آخرین موشک بالستیک خود در سال 2017 اعلام کرد قادر است خاک آمریکا را هدف قرار دهد.