به گزارش افکارنیوز،

میریام بنراد، پژوهشگر و استاد علوم سیاسی دانشگاه لیدن هلند در گزارشی که در یکی از مجلات آفریقای جنوبی منتشر کرده، با بررسی ارتباط مشکوک میان ایدئولوژی صدام، دیکتاتور سابق عراق و پیدایش داعش نوشت، همواره این سوال مطرح است که آیا داعش ادامه حزب سابق بعث در عراق است یا اینکه پدیده‌ای کاملا جداست؟ واقعیت اینست که شاید داعش مجموعه‌ای از هر دوی آنها باشد.

بنراد با استناد به برخی گزارش‌های مستند به اطلاعات محرمانه دلایلی را برای وجود ارتباط میان اعضای حزب بعث که تحت تاثیر تفکرات صدام بودند با تشکیل داعش ارائه کرد.

این پژوهشگر به ویدئوی یک داعشی بازداشت شده توسط نیروهای سوریه دموکراتیک در دهم ژانویه ۲۰۱۸ اشاره کرد، این فرانسوی عضو داعش می‌گوید که از برخی از اعضای سابق حزب بعث و تعدادی از نیروهای دستگاه‌های اطلاعاتی غرب برای تشکیل کادر خود کمک گرفته است.

مجله اشپیگل آلمان در ۱۸ آوریل تحقیقاتی را درباره حاج بکر، یکی از چهره‌های برجسته داعش منتشر کرد. او که در اصل سمیر محمد الخلفاوی نام دارد، سرهنگ سابق ارتش عراق است که ارتباطات مستحکمی با دستگاه‌های اطلاعاتی دارد.

بنراد در ادامه تاکید کرد، ایدئولوژی حزب بعث و داعش یکی است اما داعش شکلی اسلامی به ایدئولوژی بعث افزود.

این استاد علوم سیاسی دانشگاه لیدن هلند در ادامه با تاکید بر اینکه علت پیدایش داعش اشغال عراق توسط نیروهای آمریکایی بود، نوشت، داعش بسیاری از عراقی‌های حامی حزب بعث را جذب کرد.

اما روزنامه واشنگتن پست آمریکا در گزارشی در آوریل ۲۰۱۵ مدعی وجود روابطی قدیمی میان حکومت صدام با طرحی برای تشکیل چنین گروهی شد که بعدها با نام داعش شناخته شد.

واشنگتن پست در ادامه آن را طرح "ب" خواند که صدام برای حضور مجدد رهبران حزب بعث با یک پروژه سیاسی جدید ترتیب داده بود اما این طرح گسترش یافته و به یک ساختار تروریستی تبدیل شد.

در مقابل بنراد اشغال عراق توسط آمریکا به ویژه پس از انحلال ارتش و نهادهای سیاسی عراق و در پی آن برکناری افسران و سربازان عراقی در سال ۲۰۰۳ را که منجر به افزایش خشونت‌های مسلحانه و افراطی شد، یکی از دلایل اصلی پیدایش داعش دانست.

وی در ادامه با اشاره به دعوت صدام به جنگ علیه دشمن خارجی و خائنان تاکید کرد، تا پیش از سال ۲۰۰۳ هیچ مدرک واقعی دال بر ارتباط صدام با هر یک از جنبش‌های تکفیری به دست نیامد.