به گزارش افکارنیوز،

«جوزف یون» نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور کره شمالی، در حالی روز جمعه سمت خود را ترک خواهد کرد که امیدها برای برگزاری مذاکرات میان واشنگتن و پیونگ یانگ افزایش یافته است.

جوزف یون 63 ساله نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور سیاسی کره شمالی و معاون وزیر در امور کره و ژاپن است که پس از سه دهه خدمت روز جمعه بازنشسته می شود.

به دلیل کمبود دیپلمات های قدرتمند در دولت ترامپ، خداحافظی یون سردرگمی و ناامیدی بسیاری را در وزارت خارجه آمریکا به دنبال خواهد داشت. همچنین بازنشستگی وی شکاف عمیقی را میان آمریکا و مسائل مرتبط با شبه جزیره کره ایجاد خواهد کرد. پس از گذشت 13 ماه از آغاز کار دولت ترامپ، واشنگتن هنوز فردی را به عنوان سفیر آمریکا در کره جنوبی منصوب نکرده است. «ویکتور چا» به طور موقت در این سمت مشغول به کار بود که ماه گذشته دولت آمریکا نامزدی وی برای تصدی این سمت را به طور ناگهانی لغو کرد.

جوزف یون خبر بازنشستگی خود را تایید کرد و گفت جمعه آخرین روز کاری وی در سمت نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور کره شمالی خواهد بود. یون در این خصوص اظهار کرد: «این یک تصمیم شخصی است. تیلرسون گفت از خدمات من تشکر می کند و نمی خواهد سمت خود را ترک کنم؛ با این حال با بازنشستگی من موافقت کرد.»

«هدر نائورت» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، نیز با تایید خبر بازنشستگی یون اظهار کرد تیلرسون با اکراه خداحافظی وی را پذیرفته است. وی گفت: «ما از بازنشتگی یون متأسفیم. با این حال، اقدامات دیپلماتیک خود در خصوص کره شمالی را بر اساس اعمال فشارهای حداکثری به منظور منزوی کردن پیونگ یانگ و آغاز مذاکرات ادامه خواهیم داد.»

جوزف یون شخص شماره یک وزارت خارجه آمریکا در امور کره شمالی بود و به منظور همکاری و ارتباط با متحدان واشنگتن به طور مکرر به توکیو و سئول سفر می کرد. وی همچنین در ژوئن گذشته سفری به کره شمالی داشت. یون یکی از مدافعان سرسخت تعامل با کره شمالی بود و در زمان تشدید تنش ها میان واشنگتن و پیونگ یانگ به برگزاری مذاکرات میان دو کشور تمایل داشت.