به گزارش افکارنیوز،

پیتر هاوکینگز، نماینده یونیسف در عراق گفت: «صدها مدرسه چنان آسیب دیده‌اند که دیگر برای تشکیل کلاس درس مناسب نیستند. مدارسی که قابل استفاده هستند برای پاسخگویی به نیاز دانش‌آموزان، در دو یا سه نوبت دایرند.»

یونیسف اعلام کرد تعهد ژاپن به پرداخت 5.1 میلیون دلار «این نهاد را قادر می‌کند مدارس خسارت دیده در مناطقی که در خشونت‌های اخیر بیشترین آسیب را دیده‌اند، بازسازی کند، در تربیت معلمان کمک کند، منابع آموزشی تهیه کند و دسترسی به آب شُرب را برای بیش از 500 هزار نفر مهیا کند.»

فومیو ایوای، سفیر ژاپن در عراق گفت: «این چهارمین سال متوالی است که ژاپن به مردم آسیب دیده در خشونت‌های اخیر سوریه و عراق از طریق بودجه اضافی کمک می‌کند.»

این کمک‌ها به استان‌های نینوا، الانبار، کرکوک و صلاح الدین تعلق خواهد گرفت.

دولت‌های خارجی و دیگر نهادها برای حمایت از ثبات در دوران پساداعش بر پروژه‌های خاصی در عراق تمرکز کرده اند. در کنفرانس بازسازی عراق که اوایل ماه جاری در کویت برگزار شد، نزدیک به یک سوم از مبلغ درخواستی 80 تا 100 میلیارد دلاری دولت بغداد برای اختصاص به پروژه‌های بازسازی جمع‌آوری شد.

با وجود این، اکنون نزدیک به 2.5 میلیون عراقی همچنان آواره هستند.

سفیر ژاپن در عراق افزود: «ژاپن در کمک به آوارگان عراقی و پناهجویان مصمم است و از تلاش‌های عراق برای توسعه حمایت می‌کند.»

صندوق کودکان ملل متحد هشدار داده است نزدیک به 4 میلیون کودک عراقی نیازمند کمک هستند.

این نهاد اعلام کرد: «با این‌که خشونت‌ها به پایان رسیده است، شمار کودکان نیازمند به کمک بسیار زیاد است، به طوری که اکنون 4 میلیون کودک عراقی نیازمند کمک هستند.»