به گزارش افکارنیوز،

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در کنفرانس خبری روز دوشنبه خود مسکو را متهم به کمک به کره شمالی کرد.

ترامپ در این کنفرانس خبری در پاسخ به سوالاتی درباره تمایل کره شمالی برای شرکت در مذاکره با آمریکا بر سر برنامه هسته‌ای خود، ضمن تایید افزایش تلاش‌های پکن برای تحت فشار گذاشتن کره شمالی جهت شرکت در مذاکرات گفت: روسیه در خلاف جهت تلاش‌های پکن  در این زمینه عمل می‌کند.

ترامپ در این کنفرانس خبری توجه همگان را به سوءظن‌های طولانی مدت درباره تجارت روسیه با دولت کره شمالی معطوف کرد و به تحریم‌های بین‌المللی مبنی بر جلوگیری از گسترش سلاح‌های هسته‌ای این کشور اشاره کرد.

مدیر مرکز مطالعات دفاعی نشنال اینترست در واشنگتن نیز در این باره گفت: شواهدی در دست است که نشان می‌دهد روسیه علیرغم امضای قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل، در برخی موارد اقدام به فروش نفت به کره شمالی کرده است.

وی افزود در حال حاضر چالش پیش روی ما این است که هیچ راهی برای دانستن اینکه این اقدامات با دستورالعمل دولت پوتین صورت گرفته یا خیر، نداریم.

ترامپ عمدتا در طول دوره ریاست جمهورری خود از انتقاد از مسکو خودداری کرده است، اما در مقابل کره شمالی موضعی سختگیرانه در پیش گرفته است و از طریق پیام‌های توییتری خود رهبر کره شمالی را بارها مورد توهین قرار داده است.

به گزارش نیوزویک اگر روسیه به تقویت اقتصادی پیونگ یانگ کمک کند این مسئله می‌تواند یکی از نقاط اختلاف جدی میان ترامپ و همتای روسی‌اش شود.

با این حال به باور برخی کارشناسان، مسکو احتمالا اتهامات مربوط به نقض تحریم‌های بین‌المللی و کمک تجاری به پیونگ یانگ را رد خواهد کرد.

به گفته کارشناسان مسکو می‌گوید موضع شفافی در قبال برنامه هسته‌ای پیونگ یانگ دارد.

روز جمعه دولت ترامپ تحریم‌های جدیدی را علیه کره شمالی اعلام کرد تا مانع دستیابی این کشور به منافع از طریق فعالیت دریایی شود.