به گزارش افکارنیوز،

چند روز پیش «آلیس ولز» سرپرست دفتر معاون وزارت خارجه آمریکا در امور افغانستان و جنوب آسیا به «صدای‌آمریکا» گفته بود که درهای مذاکره برای طالبان باز است.

دفتر سیاسی طالبان در قطر در واکنش به این اظهارات با صدور بیانیه‌ای تصریح کرد که برای حل مسالمت آمیز مسئله افغانستان، آمریکا باید با مقامات دفتر سیاسی طالبان به طور مستقیم وارد گفت‌وگو شود.

این گروه تاکید کرده است که آمریکا باید از طریق مسالمت آمیز خواسته‌های خود را برای بررسی به دفتر سیاسی طالبان ارائه کند و خواسته‌های مشروع مردم افغانستان را نیز بپذیرد.

دفتر سیاسی طالبان در ادامه با اشاره به نامه قبلی این گروه به مردم و کنگره آمریکا خاطرنشان کرد جنگ انتخاب این گروه نیست بلکه بر آنها تحمیل شده است.

طالبان گفته که این گروه برای پایان اشغال افغانستان خواستار یک راه حل مسالمت آمیز است و این که بحران افغانستان راه حل نظامی ندارد به آمریکا و متحدان آن ثابت شده است.

این گروه آز آمریکا خواسته تا به جای تشدید آتش جنگ در افغانستان درباره یک استراتژی مسالمت آمیز برای حل این مسئله تمرکز کند.

دفتر سیاسی طالبان تاکید کرده است با در نظرداشتن تشدید آتش جنگ در گذشته اقدامات نظامی سبب طولانی‌تر شدن جنگ در این کشور می‌شود که به نفع هیچ کسی نیست.

این در حالی است که طالبان پیش از این نیز بارها در بیانیه خود خواستار خروج مسالمت آمیز مسئولانه نیروهای آمریکایی از افغانستان شدند.

از سوی دیگر، بسیاری از کارشناسان افغان بر این باورند که حضور نیروهای خارجی در افغانستان عامل اساسی جنگ در این کشور هستند، زیرا مردم افغانستان هرگز حضور نظامی سایر کشورها را تحمل نکرده است.