به گزارش افکارنیوز،

«مسرور بارزانی» مشاور امنیت ملی منطقه کردستان که چند روزی است به واشنگتن سفر کرده، با شماری از مقامات مسئول آمریکا از جمله «هربرت مک مستر» مشاور امنیت ملی، «برت مک‌گورک» نماینده آمریکا در ائتلاف بین‌المللی ضد داعش و «جاناتان کوهین» معاون وزارت امورخارجه آمریکا دیدار و گفت‌وگو کرد.

وی قرار است دیدارهای دیگری در وزارت خارجه آمریکا و شماری از اعضای مجلس سنا و نمایندگان کنگره انجام دهد.

مسرور بارزانی تصریح کرد: آمریکایی‌ها به خوبی می‌دانند منطقه کردستان بخش مهمی از خاورمیانه است و به همین دلیل نیز همواره برای تقویت روابط با این منطقه تلاش م‌ی‌کنند.

وی در پاسخ به سوالی درباره داعش به حملات اخیر علیه نیروهای عراقی در کرکوک اشاره کرد و اظهار داشت: داعش از نظر نظامی شکست خورد و مناطق تحت اشغال آن آزاد شده است اما این به معنای پایان داعش نیست بلکه این گروه تروریستی تلاش می‌کند که بار دیگر در مناطق مختلف عراقی احیا شود و تاکنون حملات متعددی نیز علیه نیروهای امنیتی در کرکوک انجام داده است.

بارزانی تصریح کرد: برای نابودی داعش و گروه‌های تروریستی مشابه آن، باید راهکاری برای عوامل تحریک ظهور این گروه‌های تروریستی اندیشید اما عراق تا به این لحظه در این راستا اقدامی نکرده است.

مشاور امنیت ملی منطقه کردستان درباره همه‌پرسی برگزار شده و رای 92 درصدی به استقلال این منطقه گفت: این همه‌پرسی بیانگر گزینه‌های آتی زندگی کردها بود و اینکه آنها می‌خواهند چگونه زندگی کنند. این به آن معنا نیست که ما واقع‌گرا نیستیم یا قادر به خوانش و تفسیر تحولات جهان نیستیم. ما معتقد بودیم که همه‌پرسی راه را بر روی حملات ظالمانه علیه منطقه کردستان خواهد بست. ما ده‌ها سال است که می‌گوییم نیازمند تضمین‌های بین‌المللی برای توقف خونریزی و مصیبت‌ها علیه ملت کردیم. اما متاسفانه این اقدام به گونه دیگری تفسیر شد و ما متقاعد شدیم که این تفسیر جدید عامدانه بوده است زیرا همواره تلاش‌هایی برای کاهش میزان حاکمیت و اراضی تحت کنترل منطقه کردستان بود و به همین دلیل آنها همه‌پرسی را بهانه قرار دادند در غیر این صورت، همه‌پرسی به هیچ وجه نمی‌توانست موجب چنین حملات ظالمانه‌ای در این سطح علیه منطقه کردستان شود.

وی در جمع خبرنگاران در آمریکا درباره این سفر گفت که در دیدار با مقامات مسئول آمریکایی اعلام کرد که منطقه کردستان به تعهداتش به ویژه در بخش اجرای مقاد قانون اساسی عمل کرده است. و دولت عراق اکنون باید به وظایفش در خصوص پرداخت حقوق کارمندان منطقه کردستان بازگشایی فرودگاه‌های بین‌المللی عمل کند.

بارزانی در حالی این سخنان را به زبان می‌آورد که دوشنبه (دیروز 26 فوریه)، بغداد ممنوعیت پرواز در فرودگاه‌های اربیل و سلیمانیه را برای سه ماه دیگر تمدید کرد.

اختلافات میان دولت مرکزی عراق در بغداد با دولت کردستان در اربیل پس از آن شدت گرفت که مسعود بارزانی رئیس منطقه کردستان، در اقدامی یکجانبه و در سایه مخالفت بغداد و حتی مخالفت دوستان اربیل در منطقه و خارج از آن، در سپتامبر گذشته (2017) همه‌پرسی جدایی کردستان از عراق برگزار کرد.

این مسئله سبب تشدید اختلافات اربیل بغداد شد تا جایی که مسعود بارزانی نه تنها در عملی کردن نتیجه همه‌پرسی ناکام ماند، بلکه بغداد بر اساس قانون اساسی، اداره کنترل گذرگاه‌ها را از اربیل پس گرفت، مجوز پروازهای بین‌المللی به و از فرودگاه‌های کردستان را لغو و تسلط خود بر مناطق مورد منازعه مثل کرکوک که سرشار از ذخایر نفتی است، تحکیم کرد.