به گزارش افکارنیوز،

ابراهیم جعفری، وزیر خارجه عراق در پی امضای صورت جلسه هفتمین نشست کمیته مشترک عراق و روسیه در مسکو نشست‌های این کمیته مشترک را نقطه عطف مهمی در ارتقای روابط دو کشور عراق و روسیه توصیف کرد و گفت:‌ در این نشست درباره تقویت روابط عراق و روسیه در سایر سطوح از جمله پرونده‌های استراتژیک و حیاتی اقتصادی، خدماتی، صنعتی، تجاری و کشاورزی بر اساس رویکرد دو کشور برای تبادل منافع مشترک گفتگو شد.

الجعفری در ادامه از تلاش‌های روسیه در مدیریت نشست کمیته مشترک تشکر کرده و گفت: عراق قصد دارد از روسیه یک سامانه دفاع موشکی خریداری کند.

وزیر خارجه عراق افزود: عراق پس از اینکه در نبرد با تروریسم هزینه سنگینی را متحمل شده و بسیاری از نیروها و تجهیزاتش نابود شدند، حق دارد که به دنبال فرصت‌های بهتری برای تقویت شرایط دفاعی خود باشد.

دیمیتری روگوزین، معاون رئیس جمهور روسیه تاکید کرد، ما امروز شاهد پیشرفت بزرگی در عملکرد کمیته دولتی هستیم و درباره افق‌های جدید همکاری با یکدیگر گفتگو کردیم، ما برای تضمین حصول درآمدهایی برای مردم عراق از حوزه انرژی آغاز کردیم.

معاون رئیس جمهور روسیه افزود: موفقیت‌های نظامی که عراق در نبرد با تروریسم داشته به موفقیت‌های اقتصادی بزرگی نیاز دارد و این همان چیزی است که در حوزه روابط دو کشور شاهد آن هستیم.

وی در ادامه گفت: راهکاری برای همکاری مستقیم میان وزارت‌خانه‌های روسیه و عراق جهت تسریع در حل مشکلات ایجاد کردیم، ما اکنون وارد مرحله تقویت حوزه‌های مهم همکاری‌های دو جانبه از جمله حوزه‌های فنی، فضایی، اقتصادی، تجاری، کشاورزی، صنعتی، عمرانی و سایر حوزه‌ها شده‌ایم.

جعفری همچنین درباره همکاری درخصوص سوریه نیز گفت: بغداد آماده آغاز همکاری با دمشق برای نابودی خاستگاه‌ها و محل‌های امن تروریست‌ها در مرز دو کشور است.

وزیر خارجه عراق افزود: هیچ مشکلی برای اعلام این آمادگی و همکاری میان سوریه و عراق برای نابود کردن خاستگاه‌های تروریست‌ها در مرز وجود ندارد. ما با همه کشورهایی که با تروریسم مبارزه می‌کنند، همکاری می‌کنیم.