به گزارش افکارنیوز،

«محمد بن سلمان» پس از انتقادات و حملات گسترده رسانه‌های غربی از جمله رسانه‌های انگلیسی از رویکردهای تند و افراطی سیاست‌ خارجی سعودی بویژه در پرونده یمن که به تعویق سفر او به لندن هم منجر شد، بشدت «عادل الجبیر» وزیر خارجه و «محمد بن نواف بن عبدالعزیز» سفیر عربستان در لندن را توبیخ کرده است.

بنابر اظهارات «عبدالعزیز بن علی المقوشی» از وابستگان سفارت عربستان در لندن، پس از توبیخ این دو مقام‌‌‌‌‌‌‌‌‌، ولیعهد خطاب به آنها گفته است: «به جای یادگیری هنر دیپلماسی، فقط پرداخت اموال کلان و هدایای گرانقیمت به مقامات مسؤول انگلیسی را یاد گرفته‌اید.

آنها بخوبی فهمیده‌اند به جای آموزش ترفندها و زیروبم‌های دیپلماسی، می‌توانند هر بار بیشتر از قبل هدایای قیمتی‌تر و اموال بیشتر بگیرند». بر اساس نقل‌قول کاردار سعودی، بن سلمان در ادامه دیپلماسی اماراتی‌ها را به رخ جبیر نگون‌بخت کشیده و گفته است: «از دیپلماسی اماراتی‌ها یاد بگیرید».

سپس به نقل از «محمد بن زاید» ولیعهد ابوظبی نقل کرده که «محمد بن زاید گفته، پس از حملات رسانه‌های انگلیسی علیه سیاست‌های امارات، چندین نامه‌ برای آنها نوشتم، طوری که ترزا می، نخست‌وزیر انگلیس را مجبور کردم چندین نامه برایم بفرستد که در آنها از من دلجویی کرده بود اما من نه‌تنها هیچ یک از آنها را نپذیرفتم، بلکه او را وادار کردم نامه‌ای رسمی برایم نوشته و در آن رسما از من عذرخواهی و دلجویی کند».

المقوشی همچنین می‌گوید: «عادل الجبیر در پاسخ به این اظهارات محمد بن سلمان گفته بود شنیده‌ام محمد بن زاید برای نوشتن چنین نامه‌ای 100 میلیون دلار به می پیشنهاد داده بود اما او این خواسته را رد و تنها به عذرخواهی شفاهی و زبانی اکتفا کرده بود.

محمد بن سلمان این اظهارات را رد کرده و آنها را شایعه دانسته و گفته بود با چشم خود آن نامه رسمی را دیده است».

این دیپلمات سعودی ادامه می‌دهد: «پس از بیان این موضوع، محمد بن سلمان، جبیر و بن‌نواف را تهدید کرد اگر حملات رسانه‌های انگلیسی یا برخی مراکز مطالعاتی و آکادمیک علیه عربستان ادامه یابد، وزیر خارجه و سفیر عربستان در لندن را از سمت‌های خود برکنار کرده و تصمیم و موضع قاطعی در قبال ملکه انگلیس اتخاذ خواهد کرد».