به گزارش افکارنیوز،

گروه‌های مسلح و تروریستی حاضر در منطقه غوطه شرقی دمشق با هدف قرار دادن افرادی که قصد خروج به مناطق امن را دارند، مانع از خروج آن‌ها برای دومین روز متوالی شدند.

اوضاع منطقه غوطه شرقی شهر دمشق با کارشکنی گروه‌های مسلح و تروریستی و ممانعت از خروج افراد غیر نظامی از این منطقه هر روز بحرانی‌تر می‌شود.

منبعی نظامی در ارتش سوریه امروز (چهارشنبه) در گفت‌وگو با خبرگزرای روسی «اسپوتنیک» گفت که «هیچ گونه مواردی مبنی بر خروج افراد غیر نظامی یا افراد مسلح از منطقه غوطه شرقی ثبت نشده است».

این منبع در چرایی عدم خروج این افراد از غوطه شرقی دمشق گفت که سرکرده‌های گروه‌های مسلح این افراد و کسانی را که به خروج از غوطه تمایل داشتند تهدید کرده‌اند.

منبع نظامی مذکور ادامه داد، گروه‌های تروریستی مسلح در منطقه غوطه آن دسته از افراد غیر نظامی را که قصد خروج به مناطق امن را داشتند، برای دومین روز متوالی هدف قرار داده‌اند.

وی همچنین از آماده سازی مرکزی برای پناه و اسکان با هماهنگی مرکز آشتی حمیمیم وابسته به وزارت دفاع روسیه خبر داد.

به گفته این منبع، مرکز مذکور مجهز به وسائل مورد نیاز جهت اسکان اهالی غوطه شرقی بوده و می‌تواند خدمات بهداشتی به افراد بیمار، کودکان و مجروحان ارائه کند.

وزارت دفاع روسیه دیروز (سه‌شنبه) اعلام کرد که به منظور خروج افراد غیر نظامی از منطقه غوطه آتش بسی ۵ ساعته به صورت روزانه از ساعت ۹ صبح به وقت محلی تا ۱۴ آغاز شده است.

به همین منظور منطقه غوطه شرقی به چهار بخش تقسیم شده است که در هر بخش آن ۲ گذرگاه انسانی در نظر گرفته شده است.

دولت سوریه اعلام کرده است حتی افراد مسلح نیز می‌توانند بعد از زمین گذاشتن سلاح‌های خود و رسیدگی به وضعیتشان خارج شوند.

با این حال گروه‌های مسلح و عناصر گروه‌های تروریستی از افراد غیر نظامی به عنوان سپر انسانی استفاده کرده و اجازه خروج به آن‌ها را نمی‌دهند.

شورای امنیت به تازگی برای بررسی اوضاع غوطه شرقی تشکیل جلسه داد و اعضا این شورا با آتش بس ۳۰ روزه در سوریه موافقت کردند.