به گزارش افکارنیوز،

روزنامه اینترنتی رای الیوم گزارش داد: سخنان تهدید آمیز اخیر رئیس جمهور روسیه، مبنی بر حمایت از کشور خود و متحدانش مقابل هر گونه تهاجم هسته‌ای، پیامی خطاب به ترامپ و نتانیاهو بود و بیانگر این است که روسیه کنونی به یک ابر قدرت تبدیل شده است و مقابل قلدری‌های آمریکا و متحدانش خواهد ایستاد.

عبدالباری عطوان سردبیر روزنامه اینترنتی رای الیوم که از لندن به روز رسانی می‌شود، در یادداشتی با اشاره به سخنان رئیس جمهور روسیه در مجلس دومای این کشور نوشت: ولادیمیر پوتین در این سخنان، از وجود مجموعه‌ای از سلاح‌ها و موشک‌های بالستیک پرده برداشت که چه بسا کلاهک‌های هسته‌ای داشته و قادر باشد هر نقطه‌ای از جهان را درنوردد، بدون اینکه کسی بتواند آن‌ها را رهگیری کند.

از نظر ما نکته مهم‌تر این است که رئیس جمهور روسیه که روی یک صفحه بزرگ در سالن، یک فیلم ویدیویی را به نمایش گذاشت و همه این موشک‌ها را به تصویر کشید، تاکید کرد «روسیه، بدون شک هر گونه تهاجم هسته‌ای به متحدانش را، فوری پاسخ خواهد داد.»

عطوان نوشت: این نخستین بار است که پوتین از زمان به قدرت رسیدن، سخنانی مبارزه طلبانه و تهدید آمیز، ایراد و با نمایش دادن تسلیحات جدید و موشک‌های قاره پیما، بر تهدیداتش تاکید می‌کند. این نشان می‌دهد که وی متوجه شده است که این امکان وجود دارد که جنگ سرد به جنگ گرم تبدیل شود و براساس داده‌های سازمان اطلاعاتی، به این نکته پی برده است که احتمال دارد یکی از متحدانش هدف حمله هسته‌ای قرار گیرد.

به نوشته عطوان، به طور قطع این پیام خطاب به آمریکاست و چه بسا خطاب به اسرائیل نیز باشد؛ زیرا آمریکا تهدید کرده است علیه کره شمالی اعلان جنگ خواهد کرد، کشوری که با انجام دادن آزمایش‌هایی توانسته از کلاهک‌های هسته‌ای برخوردار شود و موشک‌های بالستیک قاره پیمای خود را به گونه‌ای ارتقا دهد که به عمق خاک آمریکا برسد. پیام پوتین همچنین به این علت ممکن است خطاب به اسرائیل باشد که بنیامین نتانیاهو نخست وزیر (این رژیم) با حمایت آمریکا بر طبل جنگ علیه ایران می‌کوبد.

عطوان در ادامه نوشت: مسئولان روسیه به شدت با تهدیدات آمریکا علیه کره شمالی مخالفت کردند و از حق کره شمالی در تبدیل شدن به یک قدرت هسته‌ای و تولید موشک‌های قاره پیما در چارچوب دفاع از خود در رویارویی با تهدیدات آمریکا، حمایت کردند. تاکید پوتین بر پاسخ دادن به هرگونه تهاجم هسته‌ای علیه روسیه و هر یک از متحدانش، چه بسا یک هشدار آشکار برای ترامپ در خصوص دست زدن به هرگونه حماقت نظامی باشد.

این نویسنده مشهور عرب نوشت: بعید نمی‌دانیم سوریه نیز، به میدان رویارویی آمریکا و روسیه یا به بهانه‌ای برای تهاجم اسرائیل علیه ایران تبدیل شود؛ زیرا نتانیاهو وجود هر گونه پایگاه نظامی ایران را در خاک سوریه به منزله «اعلان جنگ» علیه خود می‌داند و ایران و بازوان نفوذی نظامی این کشور را نه تنها بزرگترین تهدید علیه اسرائیل بلکه علیه همه کشور‌های جهان قلمداد می‌کند و تهدید کرده است در صورت لزوم علیه ایران وارد عملیات نظامی خواهد شد.

پوتین و فرماندهان نظامی روسیه در خصوص تحرکات آمریکا در خاک سوریه احساس نگرانی می‌کنند و بیم آن دارند که اجرای سناریوی جهادی افغان‌ها توسط واشنگتن، در سوریه نیز تکرار شود به ویژه پس از اظهارات رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا مبنی بر اینکه حضور نظامی در سوریه (با ۲۵۰۰ نظامی) همیشگی خواهد بود.

الکساندر وینیدیکتوف، معاون دبیرکل شورای امنیت روسیه از وجود ۲۰ پایگاه نظامی آمریکا در مناطق تحت سیطره نیرو‌های سوریه دموکراتیک در شمال غرب سوریه از جمله پایگاه هوایی در شهر «الطبقه» نزدیک شهر رقه و پایگاهی در شهر «التنف» در مثلث مرزی سوریه، عراق و اردن خبر داد.

روسیه درباره حملات گروه‌های مسلح که پایگاه دریایی آن را در طرطوس و پایگاه هوایی‌اش را در حمیمیم هدف قرار دادند، نگران است. اولین هشدار در این خصوص در بمباران پایگاه حمیمیم، توسط پهپاد‌ها با موشک‌های پیشرفته، نمود یافت. پس از بررسی یکی از جنگنده‌هایی که ارتش روسیه بدان دست یافتند، معلوم شد این جنگنده از نوع بسیار پیشرفته و به تجهیزات بسیار جدید مجهز بوده است که هیچ کشوری به غیر از آمریکا از آن برخوردار نیست.

ترامپ روی آتش تنش‌ها در جهان نفت می‌ریزد و آن را شعله ورتر می‌کند. انتظار می‌رود، ماه‌های آینده به لغو توافق هسته‌ای با ایران هم بپردازد، همچنان که از پیمان موشکی با روسیه خارج شد. این موضوع، احتمال درگیری و برافروخته شدن آتش جنگ‌ها را مطرح می‌کند. بعید نمی‌دانیم که رژیم اشغالگر اسرائیل شعله آغازین این جنگ را بیافروزد و آمریکا هم همان طور که دیک چنی معاون جرج بوش رئیس جمهور اسبق آمریکا نه سال پیش گفته بود، به کمک اسرائیل بشتابد.

عطوان در پایان نوشت: روسیه بیشتر عناصر قدرت خود را باز پس گرفته و دوباره به ابر قدرت تبدیل شده است. ریاست این کشور را فردی بر عهده گرفته است که توانست روسیه را بار دیگر در نقشه جهان، در جایی که شایسته آن است، قرار دهد. سخنان محکم و بی سابقه او نشان دهنده اعتماد به نفس او با تکیه بر توانمندی‌های نظامی بسیار پیشرفته و آغازگر مرحله جدیدی است که عنوان آن، رهبری همه کشور‌های جهان است.

روسیه کنونی دیگر روسیه گورباچف، صاحب اصلاحات شکست خورده پروستوریکا نیست. این کشور روسیه دوره «یلستین» هم نیست که از خواب سرمستی بیدار نشود. روسیه کنونی یک «نه» بزرگ به قلدری‌های آمریکا می‌گوید و تاکید می‌کند دوره‌ای که این کشور در جهان یکه تازی می‌کرد، دیگر پایان یافته است و این دوره برنخواهد گشت. «وتوی دوگانه» چین و روسیه در شورای امنیت بین الملل بیانگر این است که آمریکا و متحدانش باید بفهمند جهان با تغییرات ریشه‌ای و اساسی مواجه است.