به گزارش افکارنیوز،

رئیس‌جمهور آمریکا با استقبال از تصمیم اخیر چین برای لغو محدودیت تمدید ریاست‌جمهوری، گفت که شاید آمریکا هم بتواند روزی چنین تصمیمی بگیرد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا که رویای ریاست جمهوری مادام‌العمر را در سر می پروراند، روز گذشته (شنبه) از تصمیم اخیر حزب کمونیست حاکم چین مبنی بر لغو محدودیت تمدید دوره ریاست جمهوری این کشور استقبال کرد. با این تصمیم کنگره چین، «شی جین پینگ»، رئیس جمهور این کشور دیگر محدودیتی برای تمدید دوره 5 ساله ریاست جمهوری اش ندارد و به این ترتیب دیگر تا مدت ها کسی درباره جانشین رئیس جمهور فعلی چین اظهارنظر نخواهد کرد.

ترامپ با استقبال از این تصمیم چین اعلام کرد: او (شی جین پینگ) هم اکنون یک رئیس جمهور مادام العمر است. یک رئیس جمهور مادام العمر. او فوق العاده است و ببینید او توانست چنین کاری کند. به نظر من کار او فوق العاده است. شاید ما هم باید یک روز به چنین قانونی فکر کنیم.

وی افزود: شی جین پینگ یک مرد بزرگ است. او قدرتمندترین رئیس جمهور چین در صدها سال گذشته است. او در سفری که در ماه نوامبر به چین داشتم هم به گرمی از من استقبال کرد.

مشخص نیست که آیا ترامپ 71 ساله این اظهارات درباره لغو محدودیت دوره ریاست جمهوری در آمریکا را به شوخی یا جدی بیان کرده است. کاخ سفید هم به درخواست ها برای پاسخ در این خصوص هیچ واکنشی نشان نداده است.

«روهیت خانا»، نماینده دموکرات کنگره آمریکا، در حساب توییتر خود از ترامپ انتقاد کرد و نوشت: «صحبت های او درباره داشتن رئیس جمهوری مادام العمر همانند شی جین پینگ، چه به شوخی باشد و چه جدی، غیرآمریکایی ترین جملاتی است که یک رئیس جمهور آمریکا به زبان آورده است. بدن جرج واشنگتن، نخستین رئیس جمهور آمریکا در گور از صحبتهای ترامپ می لرزد.»

حزب حاکم کمونیست چین در تاریخ 25 فوریه سال جاری میلادی پیشنهاد لغو محدودیت تمدید ریاست جمهوری در این کشور را ارائه داد که البته پارلمان چین باید تصمیم نهایی در این خصوص را اتخاذ کند. اگر این لایحه در پارلمان تصویب شود، ریاست جمهوری در چین دیگر محدود به 10 سال (دو دوره 5 ساله) نیست.

رئیس‌جمهور آمریکا به طور معمول شی جین پینگ را تحسین کرده است؛ اما چندین بار هم سیاست های تجاری چین را مورد انتقاد قرار داده است.