به گزارش افکارنیوز،

مون جائه این رئیس جمهور کره جنوبی در حالی 2 مقام ارشد امنیتی این کشور را به عنوان فرستادگان ویژه به کره شمالی انتخاب کرده است که پیونگ یانگ تصمیم آمریکا و کره جنوبی برای برگزاری مانورهای مشترک نظامی در ماه آوریل را به شدت محکوم کرده است.

خبرگزاری یونهاپ گزارش داده است که "سوه هون" رئیس سرویس ملی اطلاعات کره جنوبی و "چونگ اوی یونگ" رئیس اداره امنیت ملی کره جنوبی فرستادگان ویژه رئیس جمهور این کشور برای سفر به کره شمالی خواهند بود. این دو مقام ارشد کره جنوبی قرار است با هدف کاهش تنش در شبه جزیره کره به زودی به پیونگ یانگ سفر کنند.

دستیار ویژه رئیس جمهور کره جنوبی نیز تاکید کرده است که این 2 فرستاده ویژه احتمالا قصد دارند مقدمات لازم برای مذاکره بین واشنگتن و پیونگ یانگ را فراهم کنند.

البته به نظر می رسد با توجه به در پیش بودن مانورهای مشترک نظامی آمریکا و کره جنوبی، این ماموریت فرستادگان ویژه رئیس جمهور کره جنوبی با پیچیدگی های زیادی روبرو شود.

کره شمالی شنبه اعلام کرده است که مانورهای آمریکا و کره جنوبی به تلاش های آشتی و بهبود اوضاع در شبه جزیره کره آسیب می زند و با این مانورها مقابله خواهد کرد.

کره شمالی بارها مانورهای مشترک آمریکا و کره جنوبی را یک تهدید علیه خود ارزیابی کرده است.

مقام های ارشد کره شمالی که به تازگی برای شرکت در مراسم اختتامیه بازی های المپیک زمستانی به کره جنوبی سفر کرده اند، از آمادگی پیونگ یانگ برای مذاکره با آمریکا خبر داده اند ولی کاخ سفید اعلام کرده است که هرگونه مذاکره باید منجر به خلع سلاح اتمی کره شمالی شود.

سخنگوی وزارت خارجه کره شمالی نیز مخالفت این کشور با هرگونه پیش شرط برای مذاکره با آمریکا را رد کرده است.