به گزارش افکارنیوز،

روزنامه الدیار لبنان نوشت سعودی ها فعالیت‌های خود را به دو بخش مختلف تقسیم کرده اند: بخش نخست بهبود دوباره روابط با لبنان به شکل کلی و دوم بهبود مجدد روابط با سعد الحریری، نخست وزیر لبنان.

سران عربستان سعودی چندین شرط اساسی را برای بهبود روابط با الحریری تعیین و تاکید کردند نخست‌وزیر لبنان باید برای بازگشت به «آغوش عربستان» این شروط‌ را اجرا کند. به نوشته روزنامه الدیار شروط عربستان سعودی شامل موارد زیر است:

1- عدم ائتلاف یا همکاری با حزب الله لبنان در انتخابات پارلمانی؛ الحریری پیش از دعوتش به ریاض این شرط را اجرا کرده بود و همین امر دلیل مهمی برای دعوت از او برای سفر به ریاض بود.

2- کاهش افق همکاری‌ها یا ائتلاف انتخاباتی با جریان ملی آزاد (وابسته به میشل عون، رئیس جمهوری لبنان که جزو جریان هشت مارس است) و محدود کردن آن به دو یا سه حوزه انتخاباتی؛ روشن است که دو طرف پیش‌تر به صورت اولیه با ائتلاف در کل لبنان موافقت کرده بودند.

3- بهبود روابط با گروه‌های 14 مارس و اتحاد این گروه‌ها؛ طلاعات در این زمینه حاکی از آن است که عربستان توجه ویژه‌ای به بهبود روابط میان الحریری و سمیر جعجع، رئیس حزب «القوات اللبنانیه» دارد، اما همزمان نمی‌خواهد که گروه 14 مارس تحت رهبری جعجع باشد و ترجیح می‌دهد که این گروه همچنان تحت رهبری الحریری باقی بماند.

4- عربستان با اشاره به اینکه نخست وزیر به دلیل مسؤولیت و جایگاه سیاسی که برخوردار است، نمی‌تواند موضع‌گیری‌های افراطی مانند جعجع یا سامی الجمیل در پیش بگیرد، از الحریری می‌خواهد مانند سایر طرف‌ها یا هم‌پیمانان عربستان در لبنان با قدرت و با موضعگیری‌های شدیدی با حزب الله مقابله کند.

5- مقابله با اقدامات محور مقاومت در لبنان و آنچه «تلاش برای برهم زدن ثبات» در این کشور و «نفوذ ایران در لبنان» خوانده می‌شود.

6- حفظ روابط مثبت با میشل عون البته با تفکیک قائل شدن به این رابطه با روابط با جریان ملی آزاد، به نحوی که این ارتباط در چارچوب‌های تعیین شده بوده و از موضع‌گیری‌های سیاسی و استراتژی‌های مد نظر سعودی ها فراتر نرود.

7- تعامل با معیارهای انتخاباتی بر اساس اصل عدم کنترل حزب الله بر اکثریت پارلمانی در مجلس آتی.

نخست وزیر لبنان سه شنبه هفته گذشته در سفر به ریاض، با پادشاه و ولیعهد عربستان سعودی دیدار و گفتگو کرد.