به گزارش افکارنیوز،

پس از اصرار مقامات آمریکا مبنی بر ادامه حضور نظامی در عراق برغم مخالفت یکپارچه عراقی ها، اکنون فرمانده نیروی هوائی انگلیس هم می گوید با وجود پایان نظامی داعش، وی مخالف خروج نظامیان کشورش از عراق است.

روزنامه 'بلفاست تلگراف' چاپ ایرلند طی گزارشی که امروز یکشنبه منتشر کرد و در رسانه های عراقی بازتاب یافت این اظهارات را از ژنرال 'استیون هیلیر' فرمانده نیروی هوائی انگلیس نقل کرده است.

این مقام نظامی انگلیس گفته است: حضور ما در عراق در چارچوب نیروهای ائتلاف بین المللی (ضد داعش به رهبری آمریکا) باید مدت بیشتری ادامه یابد و بر همین اساس هیچ یکی از نیروهای خود را پیش از تحقق کامل اهداف خود از خاک عراق خارج نخواهیم کرد.

وی افزود : علیرغم اینکه تروریستها 98 درصد از سرزمین های اشغال شده را از دست دادند، اما خروج نیروهای ما از عراق در آینده نزدیک انجام نخواهد شد.

هیلیر در توجیه این امر گفته است: ما فعلا از عراق خارج نمی شویم چون نمیدانیم در آینده چه اتفاقی خواهد افتاد، بر این اساس بهتر است نیروهای ما برای انجام کارهای امنیتی واطلاعاتی باقی بمانند.

گفتنی است پارلمان عراق روز پنجشبه گذشته از دولت خواست تا با تهیه جدول زمان بندی شده زمینه خروج نظامیان بیگانه را از عراق فراهم نماید.

این در خواست پارلمان از دولت عراق در پی مخالفت یکپارچه محافل سیاسی، احزاب و نمایندگان پارلمان با ادامه حضور نظامیان آمریکا صورت گرفت.

عراقی ها بر این باورند که حضور نیروهای بیگانه به بهانه مبارزه با تروریسم بویژه در شرایطی که پایان نظامی داعش اعلام شده است، روش جدیدی برای ادامه اشغال کشورشان محسوب می شود.

با اعلام پایان نظامی گروهک تروریستی داعش در عراق در اوایل آذرماه جاری، بسیاری از احزاب، شخصیت ها و رسانه های عراقی با اشاره به منتفی شدن بهانه حضور آمریکا تحت پوشش ائتلاف بین المللی مبارزه با داعش در کشورشان، بیش از پیش خواستار خروج نیروهای آمریکایی از عراق شده اند اما آمریکایی ها همچنان بر ادامه حضور نظامی خود اصرار می ورزند.

آمریکایی ها که در سال 2011 بدلیل شکست ها و ناکامی های مکرر، مجبور به ترک عراق شده بودند، سه سال بعد به بهانه مبارزه با داعش و در راس یک ائتلاف خودخوانده بین المللی که انگلیس نیز عضوی از آن است بار دیگر حضور نظامی خود را در این کشور احیا کردند.