به گزارش افکارنیوز،

سخنگوی مرکز آشتی وابسته به وزارت خارجه روسیه در سوریه گفت: براساس اطلاعات رسیده، گروه های مسلح غیرقانونی در غوطه شرقی همزمان با اعلام آتش بس برای مردم ساکن این منطقه منع رفت و آمد اعلام کردند.

ولادیمیر زولوتوخین افزود: تروریست ها مردم را تهدید کردند که در صورت عمل نکردن به این دستور مجازات می شوند.

وی ادامه داد: در پنج روز نخست آتش بس در غوطه شرقی فقط دو کودک توانستند از این منطقه خارج شوند.

زولوتوخین گفت: تروریست ها از تجمع غیرنظامیان نیز در غوطه شرقی جلوگیری می کنند.

به رغم تعیین گذرگاه برای خروج غیرنظامیان از سوی ارتش سوریه در غوطه شرقی، عناصر گروه تروریستی جبهه تحریر الشام (النصره) مستقر در این منطقه از خروج ساکنان این مناطق جلوگیری می کنند.

گروه های تروریستی از خروج غیرنظامیان از مناطق غوطه شرقی از طریق مسیر امن جلوگیری و از آنان به‌عنوان سپر انسانی استفاده می‌کنند.

بر اساس این گزارش، واحد های امدادی به همراه تعدادی اتوبوس و آمبولانس برای انتقال شهروندان در گذرگاه‌های تعیین شده از آغاز خروج قانونی شهروندان غوطه شرقی مستقر شدند تا افراد را به مکان های امن منتقل کنند.

آتش بس موقت 5 ساعته از پنج روز گذشته از ساعت 9 صبح تا 14 به وقت محلی برای خروج غیر نظامیان در غوطه شرقی آغاز شده است.

ارتش سوریه دو روزگذشته نیز بار دیگر با پخش اعلامیه هایی بر فراز غوطه شرقی در استان ریف دمشق از غیرنظامیان خواست که برای نجات جان خود و خانواده هایشان از این منطقه خارج شوند.

اعلامیه ها حاوی شیوه های خروج امن شهروندان سوری از غوطه شرقی در استان ریف دمشق بود.

برخی از شهرک ها و مناطق غوطه شرقی محل حضور تروریست های تکفیری است که آنها از آن جا اقدام به شلیک گلوله های خمپاره و موشک به مناطق مسکونی شهر دمشق و حومه آن می کنند.

قطعنامه سازمان ملل برای برقراری آتش بس 30 روزه در سوریه از شنبه گذشته در سراسر این کشور به اجرا درآمد؛ در این قطعنامه تصریح شده که پایان دادن به درگیری ها در سوریه شامل عملیات نظامی علیه 'داعش' ، 'القاعده' و 'جبهه النصره' (ANF) و سایر گروه های تروریستی نمی شود.