به گزارش افکارنیوز،

هفته هاست که «مایک پنس» معاون رئیس جمهور آمریکا به دنبال فرصتی تاریخی است تا بالاترین سطح دیدارها میان دولت آمریکا و کره شمالی را از اکتبر 2000 که چنین دیداری در دولت «بیل کلینتون» رقم خورد را استارت بزند.

به گفته دو مقام کاخ سفید، پنس در مراسم افتتاحیه المپیک زمستانی در کره جنوبی شرکت کرد و صبح روز بعد حتی زوایای دیدار احتمالی اش با خواهر «کیم جونگ اون» رهبر کره شمالی را مورد بررسی قرار داد.

اما دو ساعت قبل از این دیدار، کره شمالی آن را لغو کرد. این لغو دیدار، شکستی برای کاخ سفید محسوب می شد اما یک ماه بعد، یعنی در هفته جاری با اعلام کره جنوبی در خصوص پیشنهاد کیم جونگ اون برای گفت و گو با آمریکا، بار دیگر بارقه ای از امید پدیدار شد.

با این حال موضع دوگانه آمریکا در قبال این کشور همچنان ادامه دارد. ترامپ از گفت و گوها محتاطانه حمایت کرده، اما این کشور را همچنان تحریم می کند و امروز هم اتهاماتی را در مورد ترور برادر رهبر کره شمالی مطرح کرده است.

رئیس جمهور آمریکا در تازه ترین واکنش خود به اعلام آمادگی کره شمالی برای گفت و گو می گوید محتاطانه خوشبین است.

کره شمالی در 24 ساعت گذشته گفته است که اگر احساس خطر نکند حاضر است در مورد برچیدن تسلیحات هسته ای اش مذاکره کند.

رئیس جمهور آمریکا روز سه شنبه در کاخ سفید گفت «بیانیه هایی که از کره جنوبی و کره شمالی می شنویم خیلی مثبت است» اما همچنین در مورد «امیدهای کاذب» هشدار داد.

ترامپ در کاخ سفید به خبرنگاران گفت: «مسلما راه درازی را با کره شمالی طی کرده ایم، حداقل از نظر لفظی... بیانیه هایی که از کره جنوبی و کره شمالی می شنویم خیلی مثبت بوده. این اتفاق مهمی برای جهان خواهد بود.»

رئیس جمهور آمریکا همچنین از تصمیم پیونگ یانگ برای شرکت در المپیک پیونگ چانگ تمجید کرد.

همزمان مایک پنس معاون رئیس جمهور آمریکا گفت: «مذاکره با کره شمالی در هر مسیری حرکت کند، عزم ما سست نمی شود.»

او گفت: «همه گزینه ها روی میز است و موضع ما در قبال این رژیم عوض نخواهد شد مگر آنکه شاهد گام های معتبر، قابل تصدیق و محکم به سوی برچیدن سلاح های هسته ای باشیم.»

همزمان وزارت خارجه آمریکا شب گذشته اعلام کرد برادر ناتنی کیم جونگ اون توسط رژیم کره شمالی کشته شده است. انتشار این خبر می تواند روند بهبود روابط کره شمالی و آمریکا را با مشکل رو به رو کند.

وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد «کیم جونگ نام» با استفاده از عامل اعصاب «وی ایکس» توسط رژیم کره شمالی در فرودگاه «کوالالامپور» کشته شد. این جمع بندی وزارت خارجه آمریکا، تحریم های اقتصادی جدیدی را علیه کره شمالی در پی خواهد داشت.

تحریم های جدید از پنجم مارس اجرایی می شود.

هیات اعزامی کره جنوبی این هفته برای مذاکره در مورد کره شمالی به واشنگتن سفر خواهد کرد و مقامات آمریکایی هم در ژاپن با همتایان خود درباره یک رویکرد هماهنگ رایزنی خواهد کرد.

با این حال بعضی منتقدان با بدبینی به نیت های کره شمالی می نگرند. این کشور در سال 2005 در اجرای توافق ها ناکام مانده که یک مورد قابل توجه به موافقتنامه کمک در برابر خلع سلاح در سال 2005 مربوط می شود.