به گزارش افکارنیوز،

با رو به وخامت رفتن وضعیت جسمانی «محمود عباس» رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین، رژیم صهیونیستی خود را برای جنگ قدرت در تشکیلات و برهم خوردن آرامش کنونی در کرانه باختری آماده می‌کند.

روزنامه «هاآرتص» در گزارشی به بررسی وضع سلامت عباس، که آخر ماه جاری 83 ساله می‌شود، پرداخته و نوشت: «در ماه‌های اخیر وضعیت جسمانی محمود عباس رو به وخامت گذاشته است...اطلاعات سلامت او به مقامات امنیتی و سیاسی اسرائیل گزارش شده است

علی‌رغم اینکه همکاری‌های امنیتی بین اسرائیل و تشکیلات خودگردان به خوبی مدیریت می‌شود، اسرائیل اما خود را برای امکان بدتر شدن حال عباس، جنگ قدرت در تشکیلات و تضعیف ثبات نسبی در کرانه باختری آماده می‌کند.»

این روزنامه به نقل از یک فعال فلسطینی نوشت که برخلاف ادعاهای عباس مبنی بر سالم بودن، او بیمار بوده و حالش رو به وخامت است. همچنین شایعات تایید نشده‌ای مبنی بر اینکه او از سرطان دستگاه گوارش رنج می‌برد، منتشر شده است.

رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین طی یک سال گذشته، ساعات کاری خود را کاهش داده و اطرافیان او می‌گویند که نسبت به مجادلات بسیار عصبی‌تر و کم‌تحمل شده است. از طرفی، رفتار نامتعادل عباس نشان می‌دهد که او با یک بحران روبه‌رو است.

هاآرتص در پایان با اشاره به اینکه سازمان‌های امنیتی تشکیلات خودگردان به دستور عباس با ارتش اسرائیل همکاری می‌کنند، افزود: «با وخیم شدن حال عباس، جنگ در بین کسانی که می‌خواهند جانشین او شوند، شدت پیدا می‌کند. حدود 10 سیاستمدار و مقام امنیتی فلسطینی هستند که خود را شایسته این جایگاه می‌دانند.

اسرائیل اما نگران بی‌ثباتی است که امکان دارد نزدیک شدن عباس به پایان کارش، در کرانه باختری ایجاد کند. همچنین نگران است که تنش‌های داخلی به سطح همکاری امنیتی تشکیلات خودگردان با اسرائیل در مقابله با عملیات‌های استشهادی در کرانه باختری، ضربه بزند.»

روزنامه «الاخبار» لبنان هفته جاری در گزارشی نوشت محمود عباس در نشست شورای انقلابی فتح (دومین تشکل مهم در جنبش پس از کمیته مرکزی)اعلام کرده محمود العالول معاون او، در زمان‌هایی که وی در فلسطین نیست، به عنوان جانشینش خواهد بود.

العالول از جمله گزینه‌های جانشینی برای بر عهده گرفته ریاست تشکیلات خودگردان در کنار اسامی دیگری مانند «ماجد فرج» رئیس دستگاه اطلاعات فلسطین، «رامی حمد الله» نخست وزیر دولت توافق ملی فلسطین،« حسین الشیخ و جبریل الرجوب» دو تن از اعضای کمیته مرکزی و «صائب عریقات» مذاکره‌کننده ارشد فلسطینی‌هاست.