به گزارش افکارنیوز،

بوریس جانسون با گفتن اینکه 'انگلیس از عربستان در دفاع از امنیت ملیش در برابر حملات موشکی یمن حمایت می‌کند'، افزود: هرگونه راه ‌حلی در این رابطه باید بگونه‌ای باشد که عربستان با تهدیدهای فرا مرزی مواجه نشود.

وی اضافه کرد، در جریان دیدارش با عادل الجبیر درباره تقویت بازرسی‌های سازمان ملل متحد از محموله کمک‌های بشردوستانه به یمن در جهت تداوم بازماندن گذرگاه‌های این کشور برای ورود کمک‌های بشردوستانه توافق کردند. وی اضافه کرد که دو طرف به انجام پیشرفت‌های بیشتر در جهت رسیدن به راهکار سیاسی در یمن معتقد و آن را مهم می‌دانند.

جانسون در بخش دیگری از اظهاراتش به توافق اقتصادی صورت گرفته میان لندن و ریاض در جریان ملاقات محمد بن سلمان ولیعهد عربستان و ترزا می نخست‌وزیر انگلیس در داونینگ استریت (دفتر نخست‌وزیری) اشاره کرد و افزود: درحالی‌که عربستان روند اصلاحات را طی می‌کند، مشارکت انگلیس نیز با این کشور به سود امنیت و آبادانی دو طرف در حال تغییر است.

بر اساس گزارش منابع دولتی انگلیس، حجم توافق صورت گرفته در حدود 100 میلیارد دلار اعلام‌شده که در حوزه آموزش، بهداشت، فناوری، ورزش و هنر متمرکز خواهد بود.

اظهارات وزیر امور خارجه انگلیس در رابطه با پایان بحران یمن در حالی صورت می‌گیرد که لندن یکی از تأمین‌کننده‌های اصلی سلاح برای تجاوز حاکمان سعودی به مردم فقیر و بی‌دفاع یمن است.

به گزارش ایرنا به نقل از شبکه خبری یوم السابع، عادل الجبیر نیز با بیان این که عربستان از روند انتقال قدرت و گفت و گوی سیاسی در یمن حمایت می کند گفت که جنگ بر ما تحمیل شد زیرا حوثی ها (جنبش انصارالله) تمامی تلاش های دستیابی برای حل و فصل سیاسی در یمن را از بین بردند.

انگلیس از زمان آغاز جنگ یمن به رهبری عربستان که از ششم فروردین سال 94 به‌صورت بی‌وقفه، یمن را مورد تجاوز زمینی، هوایی و دریایی قرار داده و تاکنون موجب شهادت بیش از 14 هزار شهروند این کشور و زخمی شدن ده‌ها هزار نفر دیگر و ویرانی این کشور مسلمان‌ شده است، مجوز فروش حدود چهار میلیارد پوند به عربستان سعودی را صادر کرده و در آموزش نیروهای سعودی نقش جدی داشته است.

در همین حال اسکای نیوز نیز سه‌شنبه گذشته در گزارشی از افزایش چشمگیر صدور مجوز فروش اسلحه به ریاض از زمان نخست‌وزیری «ترزا می» خبر داد.

اسکای نیوز در گزارش خود آورده است که در بازه زمانی ژوییه 2016 تا سپتامبر 2017 بیش از 50 'مجوز فروش آزاد اسلحه' به عربستان صادرشده که این رقم در قیاس با 32 مجوز صادرشده در مدت مشابه قبل از آن، 56 درصد افزایش نشان می‌دهد.

نهادهای حقوق بشری در انگلیس 'مجوز فروش آزاد اسلحه' را سندی برای انجام معامله 'محرمانه' توصیف می‌کنند که بر اساس آن دولت قادر خواهد بود تا بدون هیچ محدودیتی به مدت 5 سال سلاح صادر کند. طبق این مجوز الزامی برای دولت انگلیس وجود ندارد تا مشخصات مصرف‌کننده نهایی را اعلام کرده و ضمن آن حجم معاملات انجام‌شده تا پایان دوره مجوز قابل افشا نخواهد بود.

شامگاه گذشته صدها تن از معترضان به سفر محمد بن سلمان که دیروز برای انجام سفری رسمی به لندن سفرکرده، در مقابل دفتر نخست‌وزیری انگلیس تجمع کرده و از حمایت‌های تسلیحاتی لندن از ریاض ابراز انزجار کردند.