به گزارش افکارنیوز،

«مایک پنس» معاون رئیس جمهوری آمریکا در بیانیه ای اعلام کرد: تمایل کره شمالی به گفت و گو درباره غیرهسته ای شدن و تعلیق همه آزمایش های موشکی و هسته ای، دلیلی بر این است که راهبرد دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا برای منزوی کردن نظام کیم جونگ اون موثر بوده است.

این بیانیه حاکی است: کره شمالی درحالی پای میز می آید که آمریکا هیچ امتیازی نداده و ما در همکاری با متحدان خود همواره فشار بر نظام کیم را افزایش داده ایم.

پنس افزود: عزم ما متزلزل نشده و سیاست ما ثابت می ماند: همه تحریم ها پا برجا می ماند و تا زمانی که کره شمالی اقدامات قابل راستی آزمایی، دائمی و منسجم انجام ندهد به کمپین افزایش فشار [بر پیونگ یانگ] ادامه می دهد.

این درحالی است که ترامپ روز جمعه در تماس تلفنی با 'شی جین پینگ' رییس جمهوری خلق چین گفت: ما راه حل مسالمت آمیز حل مسائل هسته ای کره شمالی را ترجیح می دهیم.

رییس جمهوری چین نیز در این تماس تلفنی با اظهار امیدواری نسبت به ثمربخش بودن مذاکرات دو کشور، از ترامپ خواست هرچه زودتر این گفت وگوها را آغاز کند.

او گفت: چین متعهد به خلع سلاح هسته ای شبه جزیره کره است و گفت وگو و مذاکره را نیز تنها راه حل این مساله می داند.

«چونگ ایو یونگ» رئیس دفتر امنیت ملی کره جنوبی که هفته جاری با هدف مذاکره با 'کیم جونگ اون' رهبر کره شمالی به پیونگ یانگ سفر کرده بود روز پنجشنبه به وقت آمریکا اعلام کرد : به درخواست کره شمالی، کیم جونگ اون و ترامپ تا ماه مه (اردیبهشت 97) با یکدیگر دیدار می کنند.

«سارا سندرز» سخنگوی کاخ سفید نیز عصر پنجشنبه (به وقت محلی) با صدور یک بیانیه، برنامه‌ریزی برای دیدار رهبر کره شمالی و ترامپ را تایید و اعلام کرد که زمان و مکان این دیدار «متعاقبا مشخص خواهد شد.»