به گزارش افکارنیوز،

کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی در این نشست تعهدش به کنار گذاشتن سلاح‌های هسته‌ای را مطرح کرده و بنا به گفته چونگ اوی یونگ، سرپرست این هیئت و رئیس سازمان امنیت ملی کره‌ جنوبی به این هیئت گفته که تمایل دارد با دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا دیدار داشته باشد.

بان این حال یک مقام کاخ ریاست جمهوری کره‌ جنوبی گفت: کیم یکسری صحبت‌های همراه با خوش و بش نیز درباره اینکه چطور رسانه‌های خارجی و جاهای دیگر در خارج از کره شمالی او را منعکس می‌کنند، انجام داده است.

این مقام که نامش را فاش نکرد، گفت: رهبر کره شمالی که ترامپ چندین بار از او با عنوان "مردک موشکی" یاد کرده کاملا از اینکه چه وجهه‌ای در عرصه بین‌المللی دارد، مطلع بوده است.

همچنین او گفت که رهبر کره شمالی در واکنش به اظهارنظرهایی که درباره او شده رفتاری همراه با آرامش خاطر نشان داده و گهگاه درباره خودش شوخی کرده است.

مقام‌های کره جنوبی می‌گویند، ترامپ و کیم جونگ اون اکنون در حال برنامه ریزی هستند که تا پایان ماه مه با یکدیگر دیدار داشته باشند.

این در صورت رخ دادن اولین دیدار رهبران این دو کشور در تاریخ محسوب خواهد شد.

یک مقام کاخ ریاست جمهوری کره‌ جنوبی که نامش را فاش نکرد، اظهار داشت که رهبر کره شمالی به این هیئت کره‌ جنوبی گفته که مون جائه این، رئیس‌جمهوری این کشور اکنون می‌تواند شب‌ها راحت بخوابد چون پیونگ یانگ تصمیم گرفته آزمایش‌های موشکی یا هسته‌ای بیشتر در زمانی که مذاکرات در جریان هستند، انجام ندهد.

این درحالی است که به نقل از کیم جونگ اون مطرح شده که در مراسم شام مشترک خود با اعضای هیئت کره جنوبی گفته است: هر زمان که ما موشکی را شلیک کردیم مون جائه این، رئیس‌جمهوری کره‌ جنوبی سحرگاه بعد از این اتفاق قطعا زمانی سخت را به هنگام حضور در راس نشست‌های امنیت ملی تجربه کرده است.

همچنین رهبر کره شمالی با اشاره به خط تلفن نظامی که دو کره برای نصب آن به منظور ارتباط مستقیم کیم جونگ اون و مون جائه این برنامه‌ریزی می‌کنند، گفت: اگر مذاکرات سطح کاری به یکباره متوقف شده و خصومت مجددا پدیدار شود من و مون جائه این می‌توانیم به آسانی با یک تماس تلفنی آن را حل کنیم.

در صورتی که این طرح عملی شود این نخستین خط تلفن نظامی ایجاد شده میان سران دو کره خواهد بود.

در عین حال مقام نزدیک به کاخ ریاست جمهوری کره‌ جنوبی خاطرنشان کرد: هنگامی که مقام‌های این کشور به کره شمالی سفر کردند هیچ احساس معذب بودن نداشتند و کیم جونگ اون اولین کسی بود که وارد موضوعات حساس از جمله از سرگیری رزمایش نظامی میان آمریکا و کره‌ جنوبی شده که به بعد از بازی‌های المپیک پیونگ چانگ موکول شده است.

یکی از اعضای هیئت کره‌ جنوبی که به کره شمالی سفر کرده، اظهار کرد: این هنگامی بود که ما دریافتیم تلاش‌هایی که از سوی کره‌ جنوبی و کره شمالی انجام شده در حال جواب دادن است.

در عین حال دولت کره شمالی به این مساله که سئول در زمان دیدار خواهر کیم جونگ اون از کره‌جنوبی با غذاهای کره شمالی از وی پذیرایی کرده، توجه نشان داد.

مقام کاخ ریاست جمهوری کره‌ جنوبی تصریح کرد که در اولین روز دیدار حکومت کره شمالی از سینی مخصوص غذاهای کشورشان و در روز بعد با نودل سرد از آنها پذیرایی کرده است.

مقام مذکور اظهار داشت که کیم و مقام‌ها چند بطری مشروب و نوشیدنی‌های مخصوص از جمله "سوجو" تبادل کرده‌اند.