به گزارش افکارنیوز،

نشریه آلمانی اشپیگل نوشت که توافق‌های تسلیحاتی با مصر، قطر و پاکستان در زمان دولت انتقالی در آلمان، به میزان قابل ملاحظه‌ای افزایش یافت.

در این گزارش آمده است که بر طبق اطلاعاتی که وزارت اقتصاد آلمان بنابر درخواست فراکسیون سبز در اختیار گذاشته است، در فاصله انتخابات پارلمانی تا به امروز، ارزش صادرات تسلیحات این کشور، حدود 2 میلیارد یورو برآورد شده است بیشتر این تسلیحات به کشورهای درگیر جنگ و ناآرامی صادر شده‌اند.

رقم دقیق این صادرات که دولت آن را ثبت کرده است، یک میلیارد و 942 میلیون یورو اعلام شده که دولت هم آن را تصویب کرده است. مصر با دریافت 285 میلیون یورو از این حجم، در رتبه نخست کشورهای مقصد صادرات قرار دارد. پس از مصر، الجزایر با حدود 261 میلیون یورو قرار دارد. هند، قطر و پاکستان هم در این فهرست قرار دارند.

این در حالی است که دولت وقت آلمان اعلام کرده بود که برنامه‌های حساس را به دولت بعدی واگذار می‌کند ولی موضوع صادرات تسلیحاتی به کشورهای متشنج را به طور کامل از این فهرست حذف کرد.

روز گذشته هم خبری منتشر شد مبنی بر اینکه صادرات تسلیحات کوچک از آلمان افزایش داشته است.

صادرات تسلیحاتی آلمان باید به تصویب دولت برسد و اگر چه سالها دولتها از محدودیت این صادرات حمایت کرده‌اند اما همواره اخباری از صادرات سلاح‌های آلمان منتشر می‌شود. به عنوان مثال فروش زیردریایی‌های دلفین به اسرائیل و تسلیحات به عربستان از جمله بحث برانگیز‌ترین موارد بوده‌اند.

انتظار می‌رود در دولت ائتلافی جدید آلمان هم موضوع صادرات تسلیحات، یکی از مسایل چالشی باشد.