به گزارش افکارنیوز،

روزنامه واشنگتن پست گزارش داد، وزارت دادگستری و تیم سیاست داخلی دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا به دنبال تغییرات در قانونی هستند که به دادستان‌ها اجازه می‌دهد تا برای قاچاقچیان موادمخدر مجازات مرگ درخواست کنند و اطلاعیه در این خصوص ممکن است طی چند هفته آتی منتشر شود.

در حال حاضر مجازات مرگ در پرونده‌های مربوط به موادمخدر در صورتی صادر می‌شود که پای یک قتل یا کشته شدن یکی از افسران مجری قانون در میان باشد.

روزنامه واشنگتن پست در ادامه گزارش خود نوشت: یکی از رویکردهای کاخ سفید این است که قاچاق مقدار زیاد ماده مخدر فنتانیل را به یکی از جرائم سنگین تبدیل کند چراکه حتی میزان اندکی از این ماده صنعتی می‌تواند کشنده باشد.

گزارش شده که ترامپ در محافل خصوصی درباره اینکه باید برای قاچاقچیان موادمخدر حکم مجازات مرگ صادر شود، صحبت کرده و به کشورهایی با مجازات‌های شدیدتر برای قاچاقچیان موادمخدر به عنوان نمونه‌هایی برای کاهش جرائم مربوط به موادمخدر اشاره کرده است.

ترامپ هفته گذشته در یکی از جلسات کاخ سفید گفته بود: برخی کشورها مجازات بسیار سنگین و حتی اشد مجازات دارند و آنها کمتر از ما با مشکل موادمخدر روبرو هستند.

یکی از این کشورها که ترامپ به عنوان نمونه به آنها اشاره کرده سنگاپور است. براساس گزارش واشنگتن پست، نمایندگانی از سنگاپور مقامات کاخ سفید را درخصوص سیاست‌های کشورشان در رابطه با موادمخدر مطلع ساخته‌اند.

همچنین گزارش شده که ترامپ تاکید کرده که رویکردهای نرم‌تر و ملایم‌تر در رابطه با جرائم مربوط به موادمخدر را موثر نمی‌داند و معتقد است که کودکان باید آموزش ببینند که اگر از مواد غیرقانونی استفاده کنند جان خود را از دست خواهند داد.

تلاش مقامات دولت ترامپ برای بررسی سیاست‌هایی که به دادستان‌ها اجازه می‌دهد به دنبال حکم مجازات مرگ برای قاچاقچیان موادمخدر باشد جدیدترین نشانه از این است که ترامپ می‌خواهد شهرت خود در رابطه با رویکرد تندش در رابطه با قاچاق مواد غیرقانونی و مبارزه با موادمخدر را تقویت کند.

دولت ترامپ تاکنون اقداماتی را برای مقابله با قاچاق موادمخدر انجام داده است. جف سشنز، دادستان کل آمریکا سال گذشته به دادستان‌های فدرال دستور داد تا به دنبال مجازات‌های شدیدتر برای جرائم مرتبط با موادمخدر باشند.