به گزارش افکارنیوز،

«ولادیمیر کوژین» مشاور رئیس‌جمهور روسیه، اعلام کرد این کشور با درخواست ترکیه برای تسریع تحویل سامانه‌های دفاع هوایی اس-۴۰۰ به آنکارا موافقت کرد.

کوژین -که در مسائل فنی و نظامی به ولادیمیر پوتین مشاوره می‌دهد- در مصاحبه با شبکه «روسیه ۲۴» گفت: روسیه قصد دارد ارسال سامانه اس-۴۰۰ به ترکیه را اوایل سال ۲۰۲۰ آغاز کند.

کوژین روز دوشنبه در این مصاحبه گفت: «قرارداد میان دو کشور امضا شده و در حال اجرا است. اما ترکیه بار‌ها تمایل خود به تسریع روند انجام آن را اعلام کرده است. در نتیجه ما به گزینه مطلوبی برای دو طرف رسیده‌ایم».

«سرگئی چمزوف» رئیس شرکت روس‌تک، پیشتر گفته بود ترکیه در حال خرید ۴ سامانه اس-۴۰۰ به بهای ۲.۵ میلیارد دلار است. وزیر دفاع ترکیه در نوامبر ۲۰۱۷ اعلام کرد روسیه نخستین واحد این سامانه‌ها را اواخر ۲۰۱۹ به ترکیه ارسال می‌کند. وزیر خارجه ترکیه دهم مارس اعلام کرد ترکیه فورا به این سامانه دفاعی نیاز دارد، چون در حال حاضر هیچ سامانه‌ای در اختیار ندارد.

هفته گذشته یک مقام نظامی عالی‌رتبه آمریکایی گفت: این کشور امیدوار است ترکیه تصمیم خود را برای خرید سامانه اس-۴۰۰ روسیه تغییر دهد و هشدار داد آنکارا ممکن است با عواقب این تصمیم مواجه شود.

این قرارداد نگرانی سازمان پیمان آتلانتیک شمالی «ناتو» را برانگیخته است. «رز گوتمولر» معاون دبیرکل ناتو، اوایل ماه جاری میلادی اعلام کرد سامانه اس-۴۰۰ با سامانه‌های اعضای دیگر ناتو هماهنگی ندارد. رئیس کمیته نظامی ناتو نیز اعلام کرد با اینکه اعضای ناتو در گرفتن تصمیماتشان مستقل هستند، در مواجهه با عواقب این تصمیمات هم مستقلند.