به گزارش افکارنیوز،

خبرگزاری رویترز در گزارشی به نقل از برخی منابع آگاه اعلام کرد عامل اصلی تصمیم دونالد ترامپ برای برکناری و جایگزینی رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا، اختلافات بر سر چگونگی برخورد با پرونده هسته‌ای کره شمالی بود.

این منابع در ادامه اعلام کردند تیلرسون از ابتدا از گفتگو با کره شمالی حمایت کرده بود؛ مسأله‌ای که باعث ناراحتی ترامپ شده بود زیرا وی می‌خواست بیشترین فشار را بر پیونگ‌یانگ وارد آورد. همین مسأله باعث ایجاد نگرانی‌هایی شد که شاید تیلرسون بیش از ضرورت، تمایل به دادن امتیازهایی به کره شمالی داشته باشد.

رویترز در ادامه به نقل از یک مسئول بلندپایه آمریکایی نوشت: باید فردی که این سمت را بر عهده می‌گیرد، مورد اطمینان کامل باشد.

این منبع در ادامه اعلام کرد ترامپ در هفته های گذشته تلاش کرد طرحی را پیاده کند تا مایک پمپئو، مدیر آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) را برای تصدی وزارت خارجه بر سر کار بیاورد و «جینا هاسپل» که معاون رئیس سیا بود، جانشین پمپئو گردد.

رویترز در ادامه نوشت: جایگزینی تیم جدید هدف اصلی پیش از انجام مذاکرات با کره شمالی بوده است. ترامپ و کیم جونگ اون متعهد شده اند در زمان و مکانی که تا پیش از پایان ماه مه مشخص می شود، به منظور بررسی برنامه هسته‌ای و موشکی کره شمالی با هم دیدار داشته باشند. این در حالی است تیلرسون از دعوت برای نشست میان ترامپ و کیم جونگ اون خبر نداشت.

طبق اعلام مسئولان کاخ سفید، ترامپ روز بعد به جان کلی، رئیس ستاد کارکنان کاخ سفید اطلاع می دهد که به تیلرسون بگوید وی باید استعفای خود را تقدیم کند.

رویترز در ادامه به نقل از یک منبع اعلام کرد جان کلی تلاش کرد تا تیلرسون برای مدتی طولانی‌تر بر سر کار باقی بماند؛ اما ترامپ از مخالفت تیلرسون با شماری از مسائل سخن گفت و به دوستانش گفته بود که نیازی به او ندارد. در نتیجه از تیلرسون که در نایروبی بود و باید در ادامه به چاد و نیجریه سفر می کرد، خواسته شد تا پیش از اعلام برکناری اش، به آمریکا بازگردد.

ترامپ روز سه شنبه و تنها چند ساعت پیش از بازگشت تیلرسون به واشنگتن در توییتر از برکناری وی خبر داد و اعلام کرد پمپئو جایگزین او خواهد شد.

یک مسئول وزارت خارجه آمریکا گفته است تیلرسون علت برکناری خود را نمی دانست. همچنین روز سه شنبه «استیو گلدشتاین» معاون تیلرسون اخراج شد.

یک مسئول وزارت خارجه آمریکا گفته است تیلرسون که روز 31 مارس، دوره کاری‌اش به پایان می رسید، روز چهارشنبه به وزارت خارجه بازگشت تا مسئولیت کارها را به جان سالیوان، معاون خود واگذار کند و دیداری با مسئولان ارشد داشته باشد.