به گزارش افکارنیوز،

«معن حمیه»، مسئول حزب قومی اجتماعی سوری در لبنان در یادداشتی در روزنامه «البناء» با عنوان «جامعه بین المللی و انسانیت آن در قبال جنایات ترکیه در عفرین کجاست؟» سکوت غربی‌ها در قبال اوضاع فاجعه بار انسانی در عفرین را در راستای سیاست یک بام و دو هوای جامعه بین المللی در قبال تحولات سوریه توصیف کرد.

در این یادداشت آمده است: در سال گذشته ترکیه نیروهایش را به داخل خاک سوریه کشاند و شهر جرابلس و مناطق متعدد دیگری را پس از درگیری‌هایی تصعنی با داعش اشغال کرد که در واقع عملیات بده بستانی بین ابوبکر البغدادی و رجب طیب اردوغان بود.

از قریب به 2 ماه پیش ترکیه تحت عنوان عملیات شاخه زیتون به شهر عفرین سوریه حمله کرده و چندین شهرک و روستا را اشغال کرد این شهر هدف موشک‌های و خمپاره‌هایی است که زیربناهای آن را نابود کرده و غیرنظامیان و بخصوص کودکان را به خاک و خون کشیده و مردم شهر را محاصره کرده و آب را به روی آنها بسته است.

قریب به 200 هزار غیرنظامی تاکنون در پی بمباران‌های ترکیه از عفرین گریخته و با رنج بزرگ انسانی روبرو هستند اما چیزی که جامعه بین المللی خوانده می‌شود با همه نهادهای سیاسی و انسانی آن در برابر این مصیبت سکوت اختیار کرده برخلاف داد و فریادی که به دنبال اقدام ارتش سوریه در تنگنا قرار دادن گروه‌های تروریستی در یک منطقه به راه انداخته است.

جامعه بین المللی دنیا را علیه دولت سوریه بسیج کرده گزارش‌ها، نمایش‌های شیمیایی و بحران‌های انسانی ساختگی به راه انداخته آن هم هنگامی که تروریسم در زبدانی و مناطق دیگری در سوریه محاصره شده است.

اما گویی درد و رنج صدها هزار سوری در شهر عفرین که با کشتار، محاصره و گرسنگی توسط قصاب ترکیه‌ای روبرو هستند، لیاقت آن را نداشت که آمریکا و کشورهای غربی مواضعی در محکومیت و تقبیح آن صادر کنند چون مدعیان دفاع از حقوق بشر از اوضاع انسانی طبق سیاست معیارهای دوگانه استفاده می‌کنند آن هم منحصرا به نفع تروریسم و علیه کشورها و ملت‌هایی که با تروریسم مبارزه کرده و مخالف سلطه‌گری آمریکا هستند.

سکوت آمریکا و متحدانش در قبال جنایات ترکیه در حق اهالی عفرین و کودکانش گواه روشنی بر این است که آمریکا،  غرب و کشورهای منطقه‌ای و عربی حامی آنها همگی بر سر یک تصمیم اتفاق نظر دارند و آن هم ادامه جنگ در سوریه و ریخته شدن خون سوری‌هاست به گونه ای که خط دفاع از گروه‌های تروریستی از طریق دروغ پردازی و گمراه سازی افکار عمومی تشکیل دادند.

به موازات حمله به عفرین اظهارات مقامات ترکیه‌ای هماهنگی آنکارا با نظامیان آمریکایی درباره شهر منبج و منطقه شرق فرات را برملا می‌کند و این هماهنگی، ادعاها درباره اختلاف بین آمریکا و ترکیه درباره سوریه را رد و ثابت می‌کند که ترکیه همچنان زیر چتر حمایتی پیمان ناتو است که تصمیم گیری آن زیر سلطه آمریکاست.

بنابراین انعطاف اخیر ترکیه به سمت روسیه و ایران و شرکت آن در مذاکرات آستانه تنها برای کم رنگ شدن سرخی سیلی بود که پس از آزادسازی حلب و بیرون رانده شدن تروریسم از آن توسط ارتش سوریه بر صورتش وارد آمد.

ترکیه با از دست دادن برگه حلب تعادل خود را از دست داده و همه محاسباتش به هم ریخت بنابراین امروز با حمله به عفرین به دنبال جبران شکست خود در حلب است آن هم از طریق ایجاد چیزی که منطقه امن در شمال سوریه خوانده می‌شود و آمریکا هم در آن شراکت دارد.

جان مردم سوریه در اولویت آمریکا، غرب و نهادهای بین المللی نیست ما هرگز صدایی از سوی جامعه بین المللی نخواهیم شنید که بگوید ترکیه دست از جنایت و کشتار کودکان، محاصره و بمباران بردار بلکه شاهد حمله غربی ها به سوریه برای حمایت از تروریسم در غوطه شرقی و سرپوش گذاشتن بر جنایات ترکیه در عفرین و شمال سوریه خواهیم بود.