به گزارش افکارنیوز،

«صلاح رمضان» رئیس فدراسیون فوتبال سوریه توافق‌نامه همکاری ورزشی با همتای قطری خود امضا کرد، رسانه‌های قطری گزارش داده‌اند که این توافق‌نامه در راستای مبادله تجارب و تقویت روابط ورزشی میان سوریه و قطر امضا شده است.

در تصویری که این رسانه‌ها منتشر کرده‌اند،حمد بن خلیفه احمد آل ثانی رئیس فدراسیون فوتبال قطر را در حالی که  از  ته دل می‌خندد، در کنار رئیس فدراسیون فوتبال سوریه به چشم می‌خورد، این عکس واکنش فعالان سوری در فیسبوک را به دنبال داشته است به طوری که یکی از آنها به طنز گفته است باورم نمی‌شود، قطر با ما صلح کرده است؟

هر چند این توافق‌نامه امضا شده، ورزشی است،‌ولی پیام‌های سیاسی بزرگی به همراه دارد، به ویژه با توجه به اینکه روابط میان قطر و سوریه از هنگام آغاز بحران سوریه در سال 2011 به سبب حمایت‌های همه جانبه دوحه از گروه‌های تروریستی در سوریه به شدت وخیم و قطع شده بود.

یکی از نکات قابل توجه در این عکس، قرار داشتن پرچم رسمی سوریه در مقابل رئیس فدراسیون قطر و همتای سوری وی است، این در حالی است که قطر از  اولین کشورهای عربی بود که ائتلاف سوری معارض و پرچمی را که این ائتلاف انتخاب کرده بود،‌به رسمیت شناخته بود.

امضای این توافق‌نامه همکاری میان سوریه و قطر در زمینه ورزشی واکنش انفعالی رسانه‌های سعودی و متحدانش را به دنبال داشته است. سعودی‌ها که چند ماهی است روابط خود را با قطر به سبب عدم‌ دنباله‌روی این کشور از سیاست‌های آل سعود قطع کرده‌اند، از این توافق‌نامه به خشم آمده‌‌اند.

از سوی دیگر، فعالان سوری در فضای مجازی امضای این توافق‌نامه همکاری را نشان‌دهنده در تنگنا بودن حکومت قطر دانسته‌اند که در  هفتمین سالگرد بحران سوریه با دولت قانونی این کشور توافق‌نامه امضا می‌کند، در حالی که دوحه از ابتدای بحران به حمایت از گروه‌های تروریستی در سوریه پرداخته بود.

صفحه رسمی فدراسیون فوتبال قطر در توئیتر به صراحت گزارش داده بود حمد بن خلیفه بن احمد آل ثانی رئیس فدراسیون فوتبال قطر روز یکشنبه توافق‌نامه همکاری با صلاح رمضان رئیس فدراسیون فوتبال سوریه امضا کرد.

هر چند رسانه‌های غیر سوری  گزارش داده بودند که دولت سوریه هنوز موضع رسمی خود را در این زمینه اعلام نکرده، اما رئیس فدراسیون فوتبال سوریه گفته است وی پیش از امضای این توافق با بشار اسد رئیس جمهور سوریه دیدار کرده و درباره مسائل ورزشی با وی به گفت‌وگو پرداخته است.

اگرچه «موفق جمعه» رئیس فدراسیون‌های ورزشی سوریه اطلاع خود از امضای توافق‌نامه همکاری میان رئیس فدراسیون فوتبال این کشور و فدراسیون فوتبال قطر را تکذیب کرده است، اما انتشار خبر امضای این توافق‌نامه در رسانه‌های رسمی قطر نشان می‌دهد قطری‌ها خود بانی این توافق بوده‌اند و شاید دوحه درصدد عادی‌سازی روابط با دمشق از رهگذر ورزش برآمده باشد.