به گزارش افکارنیوز،

«حیدر العبادی» نخست‌وزیر عراق امروز (جمعه) در گفت‌و‌گوی تلفنی با «مایک پنس» گفت که پس از پیروزی بر داعش، عراق برنامه‌ای برای کاهش تعداد مستشاران نظامی آمریکایی وضع کرده است.

به نوشته روزنامه الکترونیکی رأی الیوم، فرمانده کل نیروهای مسلح عراق در این باره ادامه داد: [طبق این برنامه] تعداد مستشاران نظامی آمریکایی صرفا برای حفاظت از مؤسسات نظامی و امنیتی عراق در بُعد فنی و آموزشی محدود خواهد شد.

نخست‌وزیر عراق همچنین گفت: در طی یک برنامه طولانی مدت با دولت محلی کردستان، تلاش داریم تا تمامی مشکلات میان دولت مرکزی و اقلیم کردستان حل شود تا مردم کردستان احساس کند که جزء اصلی جامعه عراقی است. او همچنین تأکید کرد که دولت در صدد پرداخت حقوق کارمندان کردستان عراق است.

العبادی در ادامه به مایک پنس گفت: عراق در حال حاضر به دارای ارتش و مؤسسات نظامی قدرتمند و استواری است و دولت در صدد تقویت باقی مؤسسات است و هدف این است که به یک شرایط سیاسی پایدار برای ممانعت از دخالت خارجی‌ها برسیم.

معاون رئیس‌جمهور آمریکا با اعلام ادامه حمایت کشورش از عراق، پیروزی علیه داعش را تبریک گفت و از گام‌های دولت عراق برای بازگشایی فرودگاههای سلیمانیه و اربیل بر روی پروزاهای بین‌المللی ابراز خشنودی کرد.