به گزارش افکارنیوز،

 دو زن مسلمان پس از اینکه پلیس نیویورک آن‌ها را بعد از دستگیری مجبور کرد برای عکس گرفتن حجاب خود را از سر بردارند، از این شهر شکایت کردند.

این زنان و یک گروه حمایت کننده از آن‌ها به دنبال طی کردن روندی قانونی برای طرح این شکایت در دادگاه فدرال منهتن هستند.

حامیان این زنان در دادخواست خود خواستار دریافت خسارت و صدور یک بیانیه رسمی هستند مبنی بر این که نحوه عکاسی در اداره پلیس شهر نیویورک برخلاف قانون اساسی آمریکا است.

طبق این دادخواست، پلیس نیویورک حقوق «جمیله کلارک» از نیوجرسی و «آروا عزیز» از بروکلین را نادیده گرفته است. این دو نفر در ژانویه و اوت سال 2017 دستگیر شدند.

دادخواست گویای آن است کلارک پس از دستگیری وادار شده برای عکس گرفتن روسری خود را روی شانه‌هایش بیاندازد و پلیس او را تهدید کرده اگر این کار را انجام ندهد برای این موضوع نیز محاکمه خواهد شد.

در ادامه دادخواست این دو زن با اشاره به این که پلیس حجاب آن‌ها را مورد تمسخر قرار داده، آمده است: «آنها مانند تمام زنان مسلمانی که اعتقادات مذهبی آنها حکم می‌کند حجاب داشته باشند، پس از برداشته شدن حجابشان دچار احساس بدی شده‌اند گویی که در یک مکان عمومی از آنها خواسته شده برهنه شوند.»

آروا عزیز نیز گفت تصور این که چندین پلیس مرد و همکاران آن‌ها چهره‌اش را بدون حجاب ببینند او را درهم می‌شکند.

گفته می‌شود این سیاست پلیس موجب نقض قوانین اولیه فدرال و ایالتی شده است.

دفتر حقوق شهروندی نیویورک گفت این پرونده را بررسی خواهد کرد؛ اما در بیانیه خود اعلام کرد: «ما اطمینان داریم که پلیس در این مورد سیاستی قانونی دارد. این اداره میان احترام به آداب و رسوم تمام ادیان و اجرای قانون برای عکس گرفتن از افراد دستگیر شده تعادل برقرار می‌کند.»

این بیانیه در ادامه اعلام می‌کند: «افرادی که مایل نیستند جلوی دیگران حجاب خود را از سر بردارند باید به یک محیط خصوصی برده شوند تا در آن جا از آن‌ها عکس گرفته شود.»

نکته قابل توجه درباره شکایت این دو زن مسلمان این است که آنها به جای اداره پلیس تصمیم گرفتند از شهر نیویورک بابت رفتار ناشایست پلیس شکایت کنند.