به گزارش افکارنیوز،

چند مقام آمریکایی مدعی شدند که سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) مسئولیت اصلی برگزاری دیدار بین «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا با رهبر کره شمالی را برعهده گرفته و با برگزاری گفت وگو‌های پشت پرده نقش مهمی را در دیدار آتی ترامپ با «کیم جونگ اون» رهبر کره شمالی برعهده دارد.

به نوشته «نیویورک تایمز» این اقدام آمریکا و استفاده از عناصر اطلاعاتی سیا به جای دیپلمات‌های وزارت خارجه برای گفت‌و‌گو با مقام‌های کره شمالی به خاطر نفوذ «مایک پامپئو» رئیس سابق سیا است که ترامپ هفته گذشته او را به سمت وزیر جدید امور خارجه برگزید.

بر این اساس، این اقدام همچنین نشاندهنده کاهش نقش وزارت خارجه آمریکا برای مهیا ساختن پرخطرترین دیدار بین رئیس جمهور آمریکا و رهبر یک کشور خارجی است.

آنطور که مقام‌های آمریکایی گفته‌اند پامپئو اینک در حال رایزنی با نمایندگان کره شمالی از طریق کانال‌های بین سازمان سیا و همتایان اطلاعاتی خود در کره شمالی است. همچنین گفته می‌شود که پامپئو در تماس مستقیم با «سو هون» رئیس بخش اطلاعاتی کره جنوبی است که بنابر گزارش‌ها وی میانجیگری دیدار بین ترامپ و رهبر کره شمالی را برعهده دارد.

نیویرک تایمز نوشت: کره شمالی تاکنون دیدار با رئیس جمهور آمریکا را تایید نکرده و این سکوت تردید‌هایی را بر انگیخته است.

این روزنامه نوشت که برخی مقام‌های آمریکایی اینک نگران مسئولیت سازمان سیا در برگزاری نشست بین دو رهبر آمریکا و کره شمالی هستند.

کاخ سفید شامگاه جمعه از تماس تلفنی رؤسای جمهوری آمریکا و کره جنوبی با محوریت کره شمالی خبر داد.

کاخ سفید با انتشار بیانیه‌ای در این خصوص اعلام کرد که دونالد ترامپ عزم کرده با «کیم جونگ اون»، رهبر کره شمالی دیدار و گفت‌وگو کند.

کاخ سفید همچنین اعلام کرد که رؤسای کره جنوبی و آمریکا به کره شمالی قول می‌دهند اگر این کشور مسیر درست را انتخاب کند، آینده درخشانی در انتظار آن خواهد بود.

دو طرف در این تماس ضمن ابراز «امیدواری محتاطانه» درباره این نشست، بر ضرورت اعمال «سخت‌ترین فشارها» علیه کره شمالی تا پیش از دیدار احتمالی تأکید کردند.

براساس اعلام قبلی، قرار است ترامپ و اون ماه مه آینده با یکدیگر دیدار و در مورد موضوع‌هایی احتمالی از قبیل: خلع سلاح اتمی کره شمالی و لغو تحریم‌های آمریکا.