به گزارش افکارنیوز،

وزیر دفاع جمهوری چک اعلام کرد روند خرید رادار‌های اسرائیلی به دلیل احتمال ناهمخوانی این تجهیزات با سامانه‌های ناتو تعلیق شده است.

وزارت دفاع جمهوری چک اعلام کرده که قرارداد خرید ۸ رادار چند ماموریتی «ای. ال. ام-۲۰۸۴» ساخت رژیم اسرائیل را به تعویق می‌اندازد.

به نوشته پایگاه «دیفنس نیوز»، «کارلا اسلکتوا» وزیر دفاع جمهوری چک با اعلام این مطلب افزود، رادار‌های سه بعدی ساخت شرکت اسرائیلی «التا» که این کشور مدت‌ها در پی خریدشان بود، با سامانه‌های دفاع هوایی پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) منطبق نیست.

وزیر دفاع جمهوری چک در گفت وگو با یک وبگاه داخلی این کشور گفت: «چنین سفارش مهم و خطرناکی را بدون برقراری ارتباط این رادار‌ها با ناتو قبول نمی‌کنم.»

 

وزیر دفاع جمهوری چک

وزیر دفاع جمهوری چک افزود که آژانس سایبری و اطلاعات ملی جمهوری چک اسناد لازم برای استفاده از این رادار‌های ۳ بعدی را تایید نکرده و بدون مجوز این نهاد، این رادار‌ها نمی‌توانند با زیرساخت‌های فعلی ناتو منطبق شوند.

جمهوری چک در صورت دستیابی به این رادارها، آن‌ها را جایگزین رادار‌های قدیمی ساخت اتحاد جماهیر شوروی می‌کند.

رادار پیشرفته ۲۰۸۴ قادر به شناسایی و رهگیری جنگنده‌ها و موشک‌های دشمن است و هدایت کنترل آتش را برای سامانه‌های دفاع موشکی و پدافند هوایی فراهم می‌کند.

گفتنی است، جمهوری چک با رژیم صهیونیستی روابط دیپلماتیک نزدیکی دارد و از تصمیم «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا در خصوص انتقال سفارت این کشور از تل‌آویو به قدس حمایت کرده است.