به گزارش افکارنیوز،

در این گزارش آمده است: اقدام «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا در برکناری تیلرسون از سمت وزیر امور خارجه که با اعمال فشار و نفوذ اسرائیلی ها صورت گرفت. می توان به وضوح گفت که این اقدام، بیش از گذشته آمریکا را به خروج از توافق هسته ای با ایران نزدیک کرده است.

اسپوتنیک نوشت: «عباس عراقچی»معاون وزیر امور خارجه ایران (جمعه) پس از شرکت در کمیسیون مشترک توافق وین، به صورت جداگانه با مقامات آمریکایی دیدار داشت. دیدارهای روز گذشته (جمعه) میان مسئولان آمریکایی و ایرانی در حالیست که هفته گذشته تیلرسون از سمت خود برکنار و مایک پومپئو به جای وی معرفی شد.

بسیاری از کارشناسان علت این جابجایی را اختلافات عمیق میان ترامپ و تیلرسون بر سر موضوع توافقنامه هسته ای با ایران می دانند.

این در حالیست که یک هفته پیش از این جابجایی، دونالد ترامپ در دیدار با بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل هشدار داده بود که اگر خواسته های واشنگتن مبنی بر اعمال اصلاحات عمده و چشمگیر در توافق هسته ای ایران تامین نشود ، آمریکا از توافق هسته ای خارج می شود.

'کرن کاتکاوسکی' سرهنگ بازنشسته نیروی هوایی آمریکا معتقد است که جایگزینی پومپئو به جای تیلرسون، برای دولت دست راستی اسرائیل و متحدان سیاسی آمریکا در اسرائیل یک پیروزی به شمار می رود چرا که وی (پمپئو) از دیرباز یکی از منتقدان سرسخت توافق هسته ای با ایران بوده است. آنچه که نگران کننده است این است که گفته می شود تیلرسون در برابر ایران از خود انعطاف نشان می داد و برکناری وی بر اساس فشارهای اسرائیل و خواست های جناح لیحود و حامیان لابی اسرائیلی آیپک در کنگره صورت گرفته است.

وی با اشاره به مخالفت همیشگی ترامپ توافق هسته ای از زمان تبلیغات انتخاباتی سال2016 گفت به اعتقاد من این قولی بود که ترامپ از مدتها قبل به دولت اسرائیل داده بود .