به گزارش افکارنیوز،

پیر لودهامر، مدیر برنامه خنثی سازی مین در سازمان ملل که با ارتش عراق در خنثی کردن مین در موصل همکاری می‌کند، گفت: تاکنون ما توانسته‌ایم ۲۷ هزار مین را در شهر موصل خنثی کنیم. می‌توانیم کاری را که داعشی‌ها انجام دادند "نبوغ بدجنسی" بنامیم. تاکنون قبل از این کسی این مقدار مواد منفجره را کار نگذاشته بود. تیم‌های خنثی سازی مین به صدها کارخانه مواد منفجره دست یافتند.

وی گفت:‌ آنچه داعش انجام داده بسیار پیچیده‌تر از چیزی است که در طول ۳۰ سال فعالیتم در این زمینه دیده‌ام.

این روزنامه به نقل از فلیکس گدنی، معاون فرمانده نیروهای انگلیسی در ائتلاف ضد داعش اعلام کرد: زمانی که داعش در حال ترک شهر بود خاک این شهر را با مواد منفجره و مین پر کرد تا کسانی را که به شهر بازمی‌گردند یا کسانی که در خنثی سازی مین شرکت می‌کنند به قتل برساند. ما به مواد منفجره‌ای دست یافتیم که در قوطی‌های شیرخشک یا در اسباب و اثاثیه منزل یا داخلی کتاب‌ها جاسازی شده بود.

این روزنامه در گزارش خود اعلام کرد که افراد مسلح داعش بمب‌هایی را جاسازی کردند که وقتی قدم برداری یا برای برداشتنش از زمین تلاش کنی، منفجر می‌شوند. بعضی از آن‌ها نیز با کشیدن نخ نامرئی منفجر می‌شوند.

این روزنامه در مقاله‌ای از کرستینا لام با عنوان "داعش از موصل رفت اما بمب‌هایش همچنان مردم را می‌کشند" نوشته است: بعد از هشت ماه از آزادی موصل این شهر همچنان ویران است و خودروهای سوخته در خیابان‌هایش دیده می‌شوند. بیشتر منازل ویران شده پر از اجساد و تکه‌های بدن کشته شدگان است. داعش شاید پایتخت خلافتش در شمال عراق را ترک کرده باشد اما مأموریت خونینش همچنان ادامه دارد. می‌توان خمپاره‌ها و بمب‌های دست‌سازی را که در سرتاسر شهر وجود دارند، مشاهده کرد.