به گزارش افکارنیوز،

گروه‌های هندی-آمریکایی حفاظت از محیط زیست از «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا به دلیل محافظت نکردن از زیستگاه‌های نهنگ‌های گوژپشت در اقیانوس آرام شکایت کردند. این گروه‌ها روز سه‌شنبه شکایت خود را در دادگاه فدرال سان فرانسیسکو ثبت کردند. آنها می‌گویند اداره ملی شیلات آمریکا پس از اینکه نام نهنگ‌های گوژپشت بار دیگر در سال 2016 به عنوان گونه‌های در خظر انقراض اعلام شد، نتوانسته زیستگاه حساسی برای آن‌ها در نظر بگیرد.

مرکز تنوع زیستی آمریکا، شبکه احیای جزیره لاک‌پشت و بنیاد «Wishtoyo Chumash» اعلام کردند دولت ترامپ با گسترش حفاری‌های گازی و نفتی در دریا این حیوانات را در معرض خطر قرار داده است. ممکن است نشت گاز یا ریختن نفت داخل زیستگاه‌های این حیوانات باعث مرگ آنها شود.

یکی از وکلای مرکز تنوع زیستی آمریکا در این باره اعلام کرد: «کشتی‌های باری و کشتار غیرقانونی باعث قتل عام نهنگ‌های گوژپشت شده‌اند، اما دولت ترامپ هیچ کاری برای حفاظت از این گونه‌ها انجام نمی‌دهد. دولت فدرال باید کاری برای حفاظت از زیستگاه‌های این حیوانات انجام دهد چون قاچاق، کشتار و نشت نفت آنها را شدیداً در معرض خطر قرار می‌دهد. جای هیچ تعللی نیست و این حیوانات به رسیدگی فوری نیاز دارند».

مرکز تنوع زیستی آمریکا اعلام کرد در سال 2016، 54 نهنگ گوژپشت در منطقه تجاری بازرگانی در ساحل غربی آمریکا (West Coast) گرفتار شده‌ بودند.

گروه‌های مذکور از تصمیم ترامپ در ماه ژانویه برای گسترش حفاری‌های نفتی و گازی دریایی انتقاد کردند. این تصمیم عواقب بسیار بدی برای آبزیان دارد برای مثال در سال 2015، بیست و یک هزار گالون نفت خام بر اثر یک حادثه در اقیانوس آرام واژگون شد.

یکی از حامیان این نهنگ‌ها گفت: «مردم ما احترام و ارزش زیادی برای این حیوانات قائل هستند. آنها از ماهیگیران ما در کانال‌ها محافظت می‌کنند و ما نیز وظیفه خود می‌دانیم که از آنها در مقابل خطراتی که تهدیدشان می‌کند، حفاظت کنیم».

نهنگ‌های گوژپشت دو بار در سال از آمریکای مرکزی و در امتداد ساحل کالیفرنیا مهاجرت می‌کنند. تنها 411 تعداد از این نهنگ‌ها باقی‌مانده است و جزء گونه‌های در معرض انقراض شناسایی شده‌اند.