به گزارش افکارنیوز،

عملیات شهادت طلبانه در جنین و هلاکت دو سرباز اسرائیلی پاسخی به دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا و تصمیم او معروف به "معامله قرن" است و چه بسا آغاز مرحله جدیدی از مقاومت از سوی جنبش حماس باشد و شاید سایر جنبش ها و گروههای فلسطینی نیز به آن ملحق شوند.

در این عملیات گروهی از سربازان اسرائیلی با خودرو زیر گرفته شدند که منجر به هلاکت دو نفر و مجروح شدن سه نفر دیگر از آنان شد و چه بسا این عملیات نشانه آغاز مرحله جدیدی از مقاومت در برابر اشغالگری باشد که در هفته و ماههای آینده شدت بیشتری خواهد گرفت.

حضور جنبش حماس در عملیات شهادت طلبانه چه مفهومی دارد؟

پس از آن جنبش مقاومت اسلامی حماس مسئولیت این عملیات را برعهده گرفت که این نیز خود تحول دیگری است که نشان می دهد راهبرد این جنبش در حال متمرکز شدن بر هلاکت سربازان اسرائیلی است تا به این عملیات و عملیات دیگر در آینده مشروعیت قانونی ببخشد و بهانه را از رژیم صهیونیستی سلب کند.

جنبش حماس تاکید داشت که این عملیات به مناسبت یکصدمین روز صدور تصمیم دونالد ترامپ مبنی بر به رسمیت شناختن قدس اشغالی به عنوان پایتخت رژیم اشغالگر اسرائیل صورت گرفته است و علاوه بر این تلاش کرد یادآوری کند که عملیات مزبور در چارچوب انتفاضه قدس صورت گرفت که موجی از خشم و عصبانیت نبود، بلکه اقدامی مداوم تا آزادی سرزمین های فلسطین است.

در این میان حمایت سایر گروهها و جنبش های بنام و مهم فلسطینی مانند جهاد اسلامی و جبهه خلق برای آزادی فلسطین از عملیات شهادت طلبانه جنین نیز تحولی منحصر به فرد بوده و بیانگر تصمیم جسارت آمیز برای تقویت و توسعه عملیات مقاومت و ناامیدی از جامعه جهانی و مواضع آن است، زیرا شمشیر تروریسم به روی مردم فلسطین کشیده شده است و جامعه جهانی چشم خود را به روی جنایت های اشغالگران و شهرک سازی آنان بسته است.

تاریخ طولانی جنین در مقاومت و شهادت طلبی

این دومین عملیات در فاصله دو هفته در شهر جنین است که پیشینه طولانی در مقاومت در برابر اشغالگری و شهادت طلبی دارد.

ملت فلسطین به مرحله ای از خشم بی سابقه رسیده است و امید خود به راه حل های سیاسی و تشکیلات خودگردان که مدعی نمایندگی از ملت فلسطین است، از دست داده است.

در این شرایط جنبش حماس تصمیم گرفته است چه با استفاده از سلاح گرم و یا زیرگرفتن با خودرو و یا استفاده از چاقو به روند مقاومت منحصر به فرد بازگردد و شاخه نظامی آن اکنون دست برتر را در اختیار دارد و با محور مقاومت در لبنان، ایران، سوریه و عراق ائتلاف راهبردی د ارد و سرفصل عملیات آن شدت رویارویی در کرانه باختری است زیرا امکانات مقابله با اشغالگران فراهم است بر خلاف غزه که با سیم های خاردار الکترونیکی محاصره شده است.

نکته قابل توجه اینکه صبر ملت فلسطین به سر آمده و دیگر تحمل پایمال شدن حقوق خود و یهودی سازی مقدساتش را ندارد و نمی تواند شاهد باشد عربها به ویژه در منطقه خلیج فارس اسرائیل را متحد و حامی خود دانسته و در حال عادی سازی روابط علنی با آن هستند.

در این میان از نظر فلسطینی ها تشکیلات خودگردان بدون تشکیلات و فاقد قدرت است و دو میلیون فلسطینی در غزه با کمتر از یک و عده غذایی سر می کنند.

اسرائیل فرصت طلایی صلح را از دست داد

اسرائیلی ها فرصت طلایی برای دستیابی به صلح را از دست دادند و با تصور اینکه ملت فلسطین تسلیم شده و تلاش برای مقاومت را از دست داده است، مرتکب اشتباه راهبردی شدند و نه تنها اسرائیلی ها بلکه برخی مسئولان تشکیلات خودگردان در رام الله نیز ثابت کردند که ملت فلسطین را به خوبی نمی شناسند و نمی دانند هنگامی که صبر آنان تمام شود، برخاسته و از کرامت خود دفاع می کند و همه چیز را که سد راهش باشد، نابود می سازد.

در این میان تشکیلات خودگردان که به دروغ های جامعه جهانی برای برقراری صلح چشم امید دوخته بود در آستانه فروپاشی است.

تهدید لیبرمن برای جوانان مقاوم فلسطین بی معنی است

نکته قابل توجه اینکه تهدید اویگدور لیبرمن وزیر جنگ رژیم اسرائیل به اعدام عامل عملیات زیر گرفتن سربازان اسرائیلی، مقاومان جوان فلسطینی را نمی ترساند زیرا شجاعت زیادی را توشه خود کرده و در دفاع از کرامت و تحقق آزادی سرزمینشان جان خود را می دهند.