به گزارش افکارنیوز،

 پایگاه اطلاعاتی روسی «وستیفایناس» نوشت هدف محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان، که ۲۰ مارس برای دیدار با رئیس جمهور آمریکا و سایر شخصیت‌های مهم این کشور به آمریکا سفر می‌کند، جذب سرمایه‌گذاری‌ها و همچنین دانش کاربردی به عربستان است. به نوشته این رسانه، چنین ابتکاری ایجاد مشاغل جدید و اجرای برنامه‌هایی را به منظور تنوع بخشیدن به اقتصاد عربستان که تقریبا به طور انحصاری به صادرت نفت وابسته است، امکان‌پذیر خواهد کرد. این هدف اولویت اجرای برنامه اصلاحاتی موسوم به دیدگاه ۲۰۳۰ عربستان نیز به شمار می‌رود.

پایگاه وستیفایناس همچنین خاطر نشان می‌کند دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، در دیدار ماه مه گذشته خود از ریاض، پایتخت عربستان، به توافقنامه‌های تجاری و نظامی بالغ بر ۲۰۰ میلیارد دلاری که با عربستان درباره آن‌ها به توافق رسیده بود، اشاره کرد. با وجود این، نه ماه بعد از ابراز این سخنان، فقط بخشی از این قرارداد‌ها محقق شده‌اند. این رسانه روسی با اشاره به بازداشت شماری از شاهزادگان و مقامات سعودی به اتهام فساد در عربستان نوشت: سرمایه‌گذاران آمریکایی ممکن است از مبارزه با فسادی که ولیعهد عربستان در ماه نوامبر گذشته علیه شاهزاده‌های این کشور آغاز کرده است، وحشت‌زده شوند. گریگوری گاوز، رئیس دپارتمان روابط بین‌الملل در مدرسه دولتی و خدمات عمومی بوش در تگزاس، اعلام کرد: «ولیعهد عربستان بعد از بازخواست‌هایی که سال گذشته در هتل ریتز کارلتون با آن مواجه شد، باید در محیط‌های تجاری بین‌المللی روابط خود را بازسازی کند». کمیته عالی مبارزه با فساد عربستان سعودی -که محمد بن سلمان ریاست آن را به عهده دارد- دستور بازداشت ده‌ها شخصیت بانفوذ از جمله اعضای خانواده سلطنتی، وزیران سابق، نظامیان و رؤسای شرکت‌ها را صادر کرده است.

به نوشته روزنامه نشنال، دادستان عمومی عربستان اعلام کرده است برآورد می‌کند در طول دهه‌های اخیر دست کم یکصد میلیارد دلار در اختلاس‌های مختلف ناپدید شده است.