به گزارش افکارنیوز،

پس از آن که پارلمان کاتالونیا به دنبال برگزاری رفراندوم ممنوع شده در خصوص جدایی از ‌اسپانیا به صورت یک جانبه در تاریخ ۲۷ اکتبر سال ۲۰۱۷ میلادی استقلال کاتالونیا از اسپانیا را اعلام کرد، کارلس پوجدمون ، رهبر برکنار شده این منطقه به بلژیک سفر کرد.

وی که برای شرکت در جشنواره فیلم حقوق بشری در ژنو به سر می‌برد، در مصاحبه‌ با روزنامه‌ تریبیون در ژنو، در خصوص این که اگر به روزهای پر تنش پس از رفراندوم اول اکتبر بازگردد، کار متفاوتی انجام می‌داد یا خیر؟ گفت‌: نباید برای اعلام استقلال تا ۲۷ اکتبر صبر می‌کردم. اگر زمان به عقب باز گردد یک چیز را تغییر می‌دهم. در تاریخ دهم اکتبر قصد داشتیم استقلال کاتالونیا از ‌اسپانیا را اعلام کنیم، اما تصمیم گرفتم تا این اقدام را به تعلیق بیاندازم تا راه را برای مذاکره با دولت ‌اسپانیا باز بگذارم.

وی افزود: منابعی از داخل دولت ‌اسپانیا از من خواسته بودند که این کار را انجام دهم. من با وجود خطرات، بسیار مسئولانه رفتار کردم، چرا که همگان انتظار یک اعلام استقلال شفاف را داشتند. اما من انتخاب کردم تا به مذاکرات شانسی دوباره بدهم.

پوجدمون ادامه‌ داد: متاسفانه این یک تله بود، چرا که این هیچ واکنش مثبتی از سوی دولت ‌اسپانیا وجود نداشت. اگر زمان به عقب باز می‌گشت هرگز اعلام استقلال کاتالونیا را به تعلیق نمی‌انداختم.

وی بار دیگر اعلام کرد که اکثر مردم کاتالونیا احتمالا این مساله را که بخشی از سیستم فدرال به سبک سوئیسی در ‌اسپانیا باشند را خواهند پذیرفت.

پوجدمون صریحا تاکید کرد که به ژنو سفر نکرده است تا از مقامات سوئیس برای تسهیل راه مذاکرات با مادرید درخواست کمک کند، اما گفت: هر کاری که در خارج از کشور برای حمایت از مذاکرات انجام شود به نفع مردم کاتالونیا، ‌اسپانیا و کل اروپا است.

پوجدمون در صورت بازگشت به ‌اسپانیا به خاطر نقشش در تلاش‌های جدایی طلبانه کاتالونیا با بازداشت روبرو است.

وی به طور تلویحی گفت که استقلال از اسپانیا می‎تواند تنها گزینه نباشد؛ او گفت: "شاید الگوی سوئیس موثرترین و جذاب ترین باشد."

سوئیس به عنوان یک کشور فدرال در چارچوبی بسیار غیرمتمرکز اداره می شود، به طوری که دولت‌های محلی در کانتون‌ها (استان‌ها) از قدرت و اختیارات گسترده‎ای برخوردار هستند.

پوجدمون- که فعلا قادر به بازگشت به اسپانیا نیست - اخیرا به نفع جوردی سانچز، از تلاش برای رسیدن به ریاست دولت محلی کاتالونیا انصراف داد.