به گزارش افکارنیوز،

در این اجلاس چهار روزه که به همت دبیرخانه مرکزی اتحادیه در استانوبل تشکیل شده است، علاوه بر تشکل‌های ترکیه‌ای، تشکل‌های ضدامپریالیست از ایران، مصر، فلسطین، لیبی، لبنان، نپال، بنگلادش، روسیه، آذربایجان، ونزوئلا، شیلی، صربستان، بولیوی، پاکستان، سوریه و چندین کشور اروپایی حضور دارند.

در نشست افتتاحیه این اجلاس که با حضور نمایندگانی از احزاب مختلف سیاسی ترکیه برگزار شد «دوغو پرینجک»، رئیس حزب وطن ترکیه با بیان اینکه نظم امپریالیستی جهان از هم پاشیده ست و در حال حرکت به سوی نظمی نوین در جهان هستیم، افزود: دوران حاکمیت امپریالیستی آمریکا به سر آمده است. دوران تک قطبی‌سازی جهان که با نام جهانی‌شدن در حال پیگیری بودند نیز تمام شده است. به سوی جهانی که دولت‌های ملی حقوق زحتمکشان خود را محقق خواهند کرد در حال حرکتیم و این جهان به دست شما جوانان ساخته خواهد شد.

وی با بیان این که در جنگ با امپریالیسم یکی از اصلی‌ترین جبهه‌های جبهه غرب آسیا است، ضمن تاکید بر لزوم حفظ تمامیت ارضی و تقویت دولت‌های ملی در منطقه گفت: تمام جهان باید بداند که تمامیت سوریه به معنای تمامیت ما است. امنیت سوریه به معنای تامین امنیت عراق، چین و تمام جهان است. از اینجا به ملت قهرمان سوریه سلام می‌دهیم که کلید اصلی تمدن نوین جهان هستند.

در جلسه افتتاحیه اجلاس عمومی اتحادیه جوانان ضدامپریالیست جهان که در منطقه «باکیرکوی» استانبول برگزار می‌شد، نمایندگانی از ایران، روسیه، بنگلادش و لبنان به سخنرانی و ارائه نظرات خود پرداختند.