به گزارش افکارنیوز،

وزارت دادگستری قزاقستان نیز اعلام کرد که با تصمیم دادگاه واشنگتن مخالف است و در این زمینه اقدامات لازم را صورت خواهد داد.

بنابر سخنان مقامات ذیربط قزاقستان، دادگاه واشنگتن استدلال‌های طرف قزاق در خصوص تقلب در این زمینه از طرف تاجر مولداوی را در نظر نگرفته است.

تصمیم دادگاه واشنگتن در این خصوص در تاریخ 23 مارس گرفته شده است که بر اساس آن دولت قزاقستان بایستی مبلغ 520 میلیون دلار را به این تاجر اهل مولداوی پرداخت نماید.

این تاجر اهل مولداوی، سال‌ها است که درگیر یک اختلاف حقوقی با قزاقستان است.

این تاجر در صنعت نفت و گاز قزاقستان سرمایه‌گذاری کرده و ادعا می‌کند که دولت این کشور وی را مجبور کرده تا دارایی‌های خود را به قیمت ارزان بفروشد، در‌حالی که «آستانه» چنین ادعایی را رد کرده است.

در ماه اکتبر سال جاری میلادی دولت قزاقستان دادخواستی را علیه شرکت این تاجر اهل مولداوی در دادگاه واشنگتن تنظیم کرده بود که به دنبال ارجاع آن به دادگاه بین‌المللی حکمیت، در نهایت دادگاه رای به پرداخت تقریبا ۵۰۰ میلیون دلار به تاجر مولداوی داد.

این اختلاف در حالی است که در دی ماه سال گذشته یک بانک آمریکایی مستقر در نیویورک به دنبال بالا گرفتن اختلاف حقوقی میان صندوق ملی قزاقستان با تاجر اهل مولداوی، ۲ میلیارد دلار از دارایی های این کشور را بلوکه کرد.