به گزارش افکارنیوز،

 زنان افغان از منطقه عمدتا پشتون‌نشین هلمند در اقدامی قابل توجه شانه به شانه مردان در لشکرگاه، مرکز ولایت هلمند تجمع کرده و تاکید کردند به سمت یک منطقه تحت کنترل طالبان حرکت می‌کنند تا خواهان پایان یافتن این جنگ شوند.

یکی از معترضان زن افغان گفت: "پسرم را در یکی از انفجارها از دست دادم و خانواده‌اش بدون پشتوانه ماند. من از طالبان می‌خواهم تا درخواست ما برای صلح را بپذیرد." به گفته یکی از معترضان مرد، در این اعتراضات هیچکدام از مقام‌های دولتی یا سیاستمداران افغان حضور نداشتند و این تجمع عمدتا مردمی بود.

انفجار خودروی بمبگذاری شده جمعه گذشته در پایان یک مسابقه کشتی در لشکرگاه جان دست‌کم ۱۴ تن را گرفت و دست‌کم ۴۷ زخمی بر جای گذاشت. هیچ گروهی مسوولیت این انفجار را بر عهده نگرفته است. این حمله تاکیدی بر ادامه تهدید خشونت در سراسر افغانستان با ورود به فصل بهار است که طی آن، درگیری‌ها به اوج خود می‌رسد.

طالبان چهارشنبه در واکنش به این اعتراضات با صدور بیانیه‌ای درخواست کرد معترضان به سمت پایگاه‌های ارتش آمریکا حرکت کنند و از آنها بخواهند که به درگیری‌ها پایان دهند. سخنگوی طالبان گفت، معترضان از سوی نیروهای آمریکایی علیه طالبان تحریک شدند. او افزود: امارت اسلامی شدیدا نگران است که حلقه‌های دشمن از نام شما سوءاستفاده کند.

شبه‌نظامیان طالبان کنترل بخش وسیعی از هلمند را که منبع اصلی تولید افیون است، در دست دارند. اشرف‌ غنی، رئیس‌جمهوری افغانستان ماه گذشته به آنها پیشنهاد برگزاری مذاکرات صلح را داد اما هیچ نشانه‌ای مبنی بر تمایل آنها برای پایان درگیری‌ها وجود ندارد.