به گزارش افکارنیوز،

وزیر امور خارجه و نخست‌وزیر نیوزیلند در بیانیه‌ای مشترک امروز پنج شنبه اعلام کردند، از این پس ورود تمامی دیپلمات‌های اخراج شده روسیه از تمام کشورهای دنیا به این کشور اقیانوسیه ممنوع خواهد بود.

در این بیانیه آمده است: «ما از شرکای امنیتی خود می‌خواهیم تا نام این دیپلمات‌ها را به ما ارائه دهند. این اسامی سپس در فهرست ممنوعیت سفر به نیوزیلند قرار خواهد گرفت تا این اطمینان حاصل شود تمام کسانی که مشخص شده اقداماتی نامناسب با وضعیت دیپلماتیک خود در دیگر کشورها انجام می‌دهند نمی توانند وارد نیوزیلند شوند».

این بیانیه می‌افزاید: «نیوزیلند یک بار دیگر تمام سوالاتی را که موضوع نگرانی جامعه بین‌المللی شده و روسیه باید به آنها پاسخ دهد، مطرح می‌کندم.

اوایل این هفته نخست‌وزیر نیوزیلند گفته بود که ولینگتون هیچ تصمیمی برای اخراج دیپلمات‌های روسیه ندارد. وی تأکید کرده بود که دولت نیوزیلند تحقیقات لازم را انجام داده و متوجه فعالیت هیچ افسر اطلاعاتی در نیوزیلند نشده است.

پس از مسمومیت «سرگئی اسکریپال» افسر سابق روسیه در سالزبری انگلیس و متهم شدن مسکو به انجام این اقدام، لندن 23 دیپلمات روسیه را از این کشور اخراج کرد.

این اقدام لندن علیه مسکو واکنش دیگر کشورهای غربی را نیز به دنبال داشت و تا کنون 25 کشور اروپایی و آمریکایی در همراهی با لندن حدود 150 دیپلمات روس را اخراج کردند.

«سرگئی اسکریپال» ماه گذشته در انگلستان با موادی که لندن مدعی است مواد شیمیایی نظامی بوده، مسموم شد. کشورهای غربی مسکو را به دست داشتن در این حادثه متهم کرده و اقدامات تنبیهی دیگری علیه مسکو را در دستور کار قرار داده‌اند.

دولت روسیه دست داشتن در مسمویت اسکریپال را رد کرده و از انگلستان خواسته تیم تحقیق مشترکی درباره این حادثه تشکیل شود. با این وجود، لندن از ارائه شواهد در این رابطه و همکاری با مسکو خودداری کرده است.

یک منبع در وزارت خارجه روسیه این اقدام کشورهای غربی را «غیردوستانه» و «تقابل‌جویانه» خوانده و اعلام کرد ظرف چند روز آینده به نحوی مناسبی به این اقدامات واکنش نشان می‌دهد.

مسکو همچنین هشدار داده است که اقدامات اخیر کشورهای غربی به تشدید تنش در روابط با روسیه منجر می‌شود.